+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie za wypadek w autokarze

Wypadek autokaru wycieczkowego

W 2016r. Pani D.K. wybrała się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną w polskie Tatry. W takcie jazdy w kierunku Zakopanego, autokar którym się poruszała uczestniczył w wypadku drogowym z innym pojazdem. W wyniku tego zdarzenia, Pani D.K. spadła z siedzenia, uderzając prawą częścią ciała o przeciwległe siedzenie, a następnie o podłogę autokaru. Na miejsce zdarzenia wezwana została policja oraz karetka, która zabrała Poszkodowaną na SOR najbliższego szpitala. W szpitalu przeprowadzono badania, które wykazały obrażenia ciała w postaci złamania wyrostka rylcowatego prawego, złamania nasady dalszej kości promieniowej prawej z przemieszczeniem oraz złamania kości łonowej prawej. Poszkodowana,   po wypadku w autokarze, przebywała w szpitalu przez prawie dwa tygodnie. W tym czasie przeszła zabieg operacyjny w postaci otwartej repozycji i stabilizacji wewnętrznej złamanej kości ręki. Po powrocie do domu aktywność Poszkodowanej została ograniczona niemal całkowicie. Przez długi okres czasu potrzebowała ona pomocy przy podstawowych czynnościach. Uraz pozostawił też trwały uszczerbek na zdrowiu. Postępowanie karne prowadzone w sprawie wypadku wykazało winę kierowcy drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu.

Odszkodowanie za wypadek w autokarze

Kancelaria Effect podjęła się reprezentacji w sprawie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i odszkodowanie za wypadek w autokarze. Zwróciliśmy się do ubezpieczyciela pojazdu o wypłatę odszkodowania dla pasażera z OC sprawcy. Ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność za wypadek, a następnie wypłacił na rzecz Poszkodowanej pasażerki autokaru kwotę ok. 15.000 zł. W ocenie Kancelarii Effect, kwota ta nie była adekwatna do odniesionych obrażeń, w związku z czym, sprawa o odszkodowanie za wypadek autokarowy została skierowana na drogę sądową. W toku postępowania sądowego, jeszcze przed pierwszą rozprawą, pełnomocnik zakładu ubezpieczeń wystosował propozycję ugodową. Po dalszych negocjacjach udało się ustalić kwotę ugody na dodatkowe 30.000 zł. Łączne świadczenia przyznane Poszkodowanej jako zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek w autokarze wyniosły ponad 45.000 zł.

Odszkodowanie za wypadek pasażera autokaru - zasada ryzyka czy zasada winy?

Zasada winy

Wyżej wymieniona sprawa prowadzona była w oparciu o odpowiedzialność kierowcy drugiego pojazdu na zasadzie winy (415 kc.). W razie zderzenia pojazdów, odszkodowanie dla pasażera autokaru przysługuje bowiem z polisy OC tego pojazdu, którego kierowca ponosi winę za wypadek. Jeśli wina spoczywa na kierowcy drugiego pojazdu, to odszkodowanie przysługuje z jego polisy OC. Jeśli natomiast winą zostanie obarczony kierowca autokaru, to świadczeń nalezy dochodzić z polisy OC autokaru.

Zasada ryzyka

Warto zauważyć, że poszkodowany pasażer autokaru ma prawo do dpchodzenia roszczeń odszkodowawczych za wypadek autokarowy także wtedy, gdy do wypadku dojdzie bez kontaktu z innym pojazdem (wpadnięcie do rowu, uderzenie w drzewo, gwałtowne hamowanie przed zwierzęciem). Odpowiedzialność kierowcy autokaru względem przewożonych pasażerów kształtuje się bowiem w oparciu o zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.). Poszkodowany pasażer autokaru może dochodzić odszkodowania po wypadku, nawet jeśli kierowca autokaru nie ponosi winy za jego spowodowanie. Odpowiedzialność wyłączają jedynie trzy przesłanki egzoneracyjne: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego. W przypadku siły wyższej i wyłącznej winy poszkodowanego, uzyskanie odszkodowania jest niemożliwe, natomiast w przypadku stwierdzenia wyłącznej winy osoby trzeciej, to własnie od tej osoby mozna uzyskać odszkodowanie za wypadek w autokarze. Osobą trzecią może być np. pieszy, ktróy wymusił pierwszeństwo, kierowca innego pojazdu, który spowodował wypadek lub np. inny pasażer autokaru, którego zachowanie doprowadziło do powstania szkody.

Chcesz uzyskać wysokie odszkodowanie za wypadek w autokarze? Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z pomocy Kancelarii Effect, aby uzyskać odpowiednie zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek w pojeździe komunikacji zbiorowej, prosimy o kontakt z nami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226,
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
 • poprzez formularz kontaktowy.


Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Zapraszamy do współpracy.

 

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 4 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.