+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Potrącenie dziecka na chodniku

W 2020r. w jednym z miast na Śląsku, doszło do wypadku drogowego w postaci potrącenia dziecka idącego chodnikiem przez samochód. Do zdarzenia doszło w ten sposób, że kierowca pojazdu mechanicznego, skręcając w prawo wykonał manewr ze zbyt dużą prędkością, wskutek czego nie zapanował nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruch, doprowadzając do zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku ruchu innym pojazdem. Drugi pojazd, w wyniku uderzenia przednio-bocznego, został zepchnięty na chodnik, gdzie potrącił małoletniego pieszego. Na miejsce wezwano służby ratunkowe, a karetka pogotowia zabrała dziecko do szpitala. Po wykonaniu wstępnych badań dziecko  zostało przekazane na oddział chirurgii tego samego szpitala. Badania szpitalne wykazały następujące obrażenia ciała: złamanie obu kości prawego podudzia z przemieszczeniem kątowym, złamanie podgłowowe lewej kości ramiennej z przemieszczeniem odłamów. Urazy zakwalifikowano do leczenia operacyjnego i jeszcze tego samego dnia wykonano stosowne zabiegi. Po operacji dziecko pozostało w szpitalu jeszcze przez 3 dni, po czym zostało wypisane do domu z zaleceniem dalszego leczenia poradni chirurgicznej, gdzie kontynuowało dalsze leczenie. Leczenie trwało kilka miesięcy, ale na szczęście kości zrosły się prawidłowo, a dziecko wróciło do sprawności. Po operacjach pozostały jednak blizny.

Odszkodowanie dla dziecka potrąconego na chodniku

Rodzice zwrócili się do Kancelarii Effect z prośbą o pomoc w uzyskaniu należnego zadośćuczynienia i odszkodowania za potrącenie dziecka przez samochód. Kancelaria ustaliła zakład ubezpieczeń, w którym zawarto umowę ubezpieczenia OC dla pojazdu sprawcy wypadku, a następnie złożyła stosowne roszczenie odszkodowawcze. Roszczenie złożono na podstawie przepisu art. 436 k.c., wedle którego w przypadku potrącenia pieszego przez kierowcę samochodu, odpowiedzialność sprawcy w stosunku do pieszego kształtuje się w oparciu o zasadę ryzyka. Tak więc, by pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności cywilnej, nie jest konieczne udowodnianie mu winy w oparciu o art. 415 k.c. Odpowiedzialność wynika z samego faktu prowadzenia pojazdu mechanicznego (samochodu) i spowodowania wskutek tego szkody u  pieszego. Po złożonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń wydał decyzję, w której przyznał na rzecz dziecka świadczenia w łącznej kwocie 22.715,19 zł. Jednocześnie zaproponowano ugodę na kwotę 26.000 zł łącznie. Po podjętych negocjacjach ugodowych, ostatecznie udało się wynegocjować zawarcie ugody w łącznej kwocie 40.000,00 zł, a wiec o 14.000,00 zł więcej niż pierwotna propozycja zakładu ubezpieczeń.

Zgoda sądu rodzinnego na zawarcie ugody w imieniu dziecka

Zawarcie ugody w imieniu małoletniego - z uwagi na to, że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka - wymaga uzyskania zezwolenia ze strony sądu rodzinnego. W związku z tym sporządzono i przesłano do właściwego sądu stosowny wniosek, motywując go tym, że ugodzona kwota jest adekwatna do rozmiaru doznanej przez dziecko szkody, a zawarcie porozumienia pozwoli uniknąć procesu sądowego.  Sąd, po przeprowadzeniu postępowania, uznał że zawarcie ugody w przedmiotowej sprawie jest zgodne z interesem dziecka i wyraził zgodę na jej podpisanie. Po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego zakład ubezpieczeń zrealizował ugodę. Łącznie Kancelaria Effect uzyskała więc kwotę 40.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania dla dziecka potraconego na chodniku.

Chcesz uzyskać odszkodowanie za potrącenie pieszego ?

Jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z usług Kancelarii Effect w zakresie uzyskania odszkodowania za potrącenie pieszego, prosimy o kontakt z nami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226,
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
 • poprzez formularz kontaktowy.


Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Zapraszamy do współpracy.

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.