690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Formularz chwilowo niedostępny!

Formularz chwilowo niedostępny! Opisz sprawę w mailu lub przez WhatsApp albo: zadzwoń
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie za wypadek

Trzecia część cyklu, w którym przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w różnych sprawach odszkodowawczych, w zakresie szkód osobowych (szkód wynikających z różnego typu wypadków, w których ktoś doznał obrażeń ciała) - Brak zgłoszenia sprawy na policję lub spisania oświadczenia ze sprawcą.


II część cyklu:  Zgłoszenie szkody osobowej łącznie ze szkodą rzeczową


Najczęściej popełniane błędy w sprawach o zadośćuczynienie i odszkodowanie za szkodę osobową – część III: Brak zgłoszenia sprawy na policję lub spisania oświadczenia ze sprawcą.

Problem ten dotyczy w szczególności wypadków w ruchu drogowym z udziałem pieszych i rowerzystów, a także różnego rodzaju zdarzeń z udziałem osób prywatnych (np. wypadki na stokach narciarskich).

Jeżeli chodzi o zdarzenia w ruchu drogowym, to zgodnie z przepisami kodeksu  ruchu drogowego policję obowiązek wezwania policji istnieje wtedy, gdy w wyniku zdarzenia ktoś odniósł obrażenia ciała. W innym przypadku wystarczy spisanie oświadczenia ze sprawcą za zdarzenia. Nawet jednak, gdy nie zostaną odniesione obrażenia ciała, to policję należy wezwać gdy są wątpliwości co do winy za zaistnienie zdarzenia, sprawca ma nieczytelne dokumenty lub nie ma ich wcale, jego polisa OC budzi wątpliwości, istnieje podejrzenie, że sprawca jest nietrzeźwy, a także, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zderzenie pojazdów, niemal zawsze wzywana jest policja lub spisywane jest oświadczenie na temat przyczyn wypadku/kolizji. Wynika to z tego, że w wyniku takiego zdarzenia od razu widać, że została odniesiona szkoda na pojeździe. Inaczej jest wyniku potraceń pieszych i rowerzystów, gdzie niejednokrotnie szok i adrenalina działają w ten sposób, że poszkodowanemu wydaje się, że nic mu się nie stało. W takiej sytuacji często odstępuje się od wzywania służb ratunkowych. Bywa też tak, że sprawca sam odwozi poszkodowanego do domu czy do szpitala. W takich sytuacjach często nie podpisuje się żadnego oświadczenia, zapominając o tym lub przekładając to na późniejszy czas. Tymczasem czas w takich sytuacjach czas gra na niekorzyść osoby poszkodowanej. To, że sprawca przyznał się do winy na miejscu wypadku, przepraszał, czy nawet proponował zapłatę jakieś kwoty tytułem odszkodowania, nie powoduje, że potwierdzi on to o również w terminie późniejszym. Niejednokrotnie stykaliśmy się z przypadkami, gdy sprawca na miejscu zdarzenia poczuwał się do winy, a w kolejnych dniach unikał kontaktu lub wskazywał na zupełnie inne okoliczności zdarzenia. W takich sytuacjach poszkodowanego mogą ratować zeznania świadków lub nagrania z monitoringu. Jeśli jednak ich nie ma, to sprawa zaczyna się bardzo komplikować, a poszkodowany może mieć trudność w późniejszym domaganiu się odszkodowania za wypadek. Oczywiście sprawę można zgłosić na policję nawet po kilku tygodniach od wypadku, ale po takim czasie niestety trudno jest zebrać dowody wskazujące na przyczyny wypadku. Dlatego też warto od razu zadbać o należyte udokumentowanie przyczyn zdarzenia, a zgłoszenie sprawy na policję bezpośrednio po jego zaistnieniu jest na to najlepszym sposobem. Finalny efekt postępowania karnego, w postaci mandatu (przy obrażeniach lekkich) lub wyroku (przy obrażeniach średnich, ciężkich lub śmierci), znacznie ułatwia prowadzenie sprawy o odszkodowanie z zakładem ubezpieczeń, gdyż ubezpieczyciele są związani treścią wyroku co do winy sprawcy, a przyjęty mandat też trudno jest później zakwestionować. W przypadku oświadczenia sytuacja jest trochę inna, a stanowisko poszkodowanego nieznacznie słabsze, jednak wciąż jest to dokument potwierdzający winę sprawcy. Trzeba jednak pamiętać, że oświadczenie sprawcy, to oświadczenie woli, które można złożyć i można wycofać albo zmienić. Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Nie można jednak nigdy zawierzać bezkrytycznie w słowa wypowiedziane przez sprawcę po wypadku, w których przyznaje się on do spowodowania wypadku, a nie chce by wzywano policję ani też nie chce podpisać żadnego oświadczenia. Takie zachowane powinno od razu wzbudzić czujność poszkodowanego.

Zdarzają się również innego typu zdarzenia i wypadki, w których spisanie oświadczenia lub wezwanie policji na miejsce warunkuje późniejszą możliwość domagania się świadczeń. Przykładem takich zdarzeń są zderzenia narciarzy na stokach narciarskich, zderzenia rowerzystów i pieszych na drogach rowerowych i chodnikach, czy np. zdarzenia z udziałem hulajnóg elektrycznych. Jeżeli dojdzie do wypadku na stoku narciarskim, na skutek najechania jednego narciarza na drugiego, a sprawca wypadku odjedzie nie zostawiając żadnych danych, to praktycznie nie ma możliwości, by ustalić jego tożsamość. Podobnie będzie gdy rowerzysta potrąci pieszego i odjedzie z miejsca zdarzenia. W takich sytuacjach dochodzenie odszkodowania powypadkowego jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, z uwagi na to, że nie da się ustalić sprawcy szkody.  W przypadku zdarzeń z udziałem pojazdów mechanicznych, poszkodowanego ratuje możliwość złożenia sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli chodzi o zdarzenia spowodowane przez osoby fizyczne, takiej możliwości nie ma, a Poszkodowany może domagać się wyłącznie odszkodowania z własnej polisy NNW jeśli ją posiada.


IV część cyklu - Brak zgłoszenia lub zawiadomienia o zdarzeniu podmiotu odpowiedzialnego za wypadek


Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek:

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 9 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.