Błędy popełniane w sprawach o zadośćuczynienie za szkodę osobową – część VI. Nie wykonanie zdjęć miejsca zdarzenia
-
Kancelaria Effect

Kolejna, szósta już część naszego cyklu, w którym opisujemy najczęściej popełniane błędy w różnych sprawach odszkodowawczych, w zakresie szkód osobowych (szkód wynikających z różnego typu wypadków, w których ktoś doznał obrażeń ciała) – nie wykonanie zdjęć miejsca zdarzenia.
V część cyklu - Brak zapisania danych lub oświadczeń świadków zdarzenia
Najczęściej popełniane błędy w sprawach o zadośćuczynienie i odszkodowanie za szkodę osobową – część V: Nie wykonanie zdjęć miejsca zdarzenia
Zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia są bardzo istotnym dowodem w wielu sprawach zakresu odszkodowań powypadkowych. W niektórych z nich są one wręcz warunkiem koniecznym do tego, by w ogóle myśleć o jakimkolwiek odszkodowaniu. Dotyczy to m.in. wypadków na chodnikach lub różnego typu wypadków, w których szkoda wynikała z użytkowania wadliwego sprzętu lub korzystania z wadliwego budynku.
Jeżeli chcemy domagać się odszkodowania za szkodę odniesioną w wyniku wypadku na dziurawym lub oblodzonym chodniku, to bezwzględnie musimy przedstawić zdjęcia tego miejsca, wykonane najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu lub ewentualnie w niedługim czasie po nim. Zdjęcia muszą bowiem ukazywać stan faktyczny jaki był w chwili zdarzenia. Zwłaszcza wypadki na oblodzonych chodnikach muszą być udokumentowane niezwłocznie, ponieważ warunki atmosferyczne zmieniają się szybko i dzień później stan na miejscu wypadku może być już zupełnie inny. Brak zdjęć może spowodować, że nie będzie możliwości udowodnienia przyczyn wypadku, a tym samym wykazania odpowiedzialności podmiotu odpowiedzialnego za należyte utrzymanie powierzchni. W takiej sytuacji ratunkiem może być ewentualnie monitoring, obejmujący swoim zasięgiem miejsce zdarzenia, ale to czy taki monitoring jest, to już kwestia wyłącznie szczęśliwego trafu i jest zupełnie niezależna od osoby poszkodowanej. Oczywiście zdjęcia warto wykonać w także przy innego typu zdarzeniach. Zwłaszcza takich, w których nie była wzywana policja. Przykładowo, jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku w ruchu drogowym, to spisywane oświadczenie na temat przyczyn wypadku również warto poprzeć dokumentacją zdjęciową. Ze złożonego oświadczenia bowiem można się wycofać, a zdjęcia mogą być dowodem niepodważalnym.
Na koniec należy wskazać, że naturalnym jest, iż bezpośrednio po wypadku nie myśli się o zabezpieczaniu dowodów, lecz przede wszystkim o stanie zdrowia. Zwłaszcza jeśli wypadek spowodował poważne obrażenia ciała. Zgodnie jednak z art. 6 k.c. ciężar dowodu w tym zakresie obciąża poszkodowanego, więc wszelkie braki w tym zakresie zawsze będą działały na jego niekorzyść.
VII część cyklu - Prawnik w rodzinie lub miejscu zamieszkania
Nasza kancelaria zajmuje się pomocą w dochodzeniu odszkodowań powypadkowych za wszelkie zdarzenia, w których zostały odniesione obrażenia ciała. Jeśli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek:
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy 24/7
Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!