690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Formularz chwilowo niedostępny!

Formularz chwilowo niedostępny! Opisz sprawę w mailu lub przez WhatsApp albo: zadzwoń
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie z UFG za potrącenie pieszego

Potrącenia pieszych spowodowane przez kierowców, którzy oddalają się z miejsca zdarzenia nie należą do rzadkości. Często zdarza się tak w sytuacjach, gdy do zdarzenia dochodzi w godzinach nocnych lub wczesno porannych, a także poza teren zabudowanym, gdzie jest nikła szansa, że ktoś postronny będzie świadkiem wypadku oraz będzie w stanie rozpoznać sprawcę. Nie każdy wie, że pieszy poszkodowany w takim wypadku może żądać odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przykładem takiego postępowania była sprawa naszej klientki, która została poszkodowana wskutek nagannego postępowania kierowcy pojazdu ciężarowego. Kierowca ten najpierw doprowadził do wypadku, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia.


Chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za potrącenie pieszego?

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia.  Działamy na terenie całego kraju!


Odszkodowanie z UFG za potrącenie pieszego przez nieznanego sprawcę - opis naszej sprawy

Potrącenie pieszej przez nieznanego sprawcę w 2016r.

W jedne z letnich dni 2016r. nasza klientka wyszła z domu do pracy. Było to w godzinach wczesno porannych, w terenie wiejskim. Idąc poboczem,  w kierunku pobliskiego przystanku autobusowego nagle zauważyła, że jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy, na zakręcie przekracza oś jezdni i zjeżdża na lewy pas jezdni, po czym gwałtownie odbija w prawo, kierując się wprost na nią. Aby uniknąć potrącenia, Poszkodowana odskoczyła do przydrożnego rowu, gdzie upadła, doznając obrażeń ciała. Kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia, nie udzielając poszkodowanej pomocy. Poszkodowanej udało się wstać, ale z uwagi na ból wielu części ciała nie poszła do pracy, lecz wróciła z powrotem do domu. Tego samego dnia udała się na SOR Szpitala Św. Rafał w Krakowie (SCNAMED S.A.). W szpitalu wykonano badania, w tym RTG nadgarstka i dłoni, RTG uda/kolana/podudzia. Stwierdzono liczne obrażenia ciała, jak skręcenie i naderwanie innych nieokreślonych części kolana lewego, stłuczenie nadgarstka, ból kręgosłupa lędźwiowego, liczne otarcia na obu kończynach.  Na kończynę dolną założono szynę gipsową tutorową, natomiast na kończynę górną założono temblak. W tym samym dniu została wypisana ze szpitala z zaleceniem odciążania i elewacji lewej nogi, a także chodzenia o kulach łokciowych. Zalecono również kontrolę w poradni ortopedycznej za 7-10 dni. Dalsze leczenie  kontynuowała w poradni chirurgii urazowo – ortopedyczne. W toku dalszego leczenia stwierdzono uraz skrętny i stłuczenia kolana lewego z uszkodzeniem MCL I st i LCL I/II st. oraz uszkodzenie ACL o charakterze przewlekłym. Uraz wymagał leczenia operacyjnego, a u Poszkodowanej wykonano zabieg w postaci artroskopowej rekonstrukcji wiązadła krzyżowego przedniego kolana lewego metodą endobutton ST+G 2x systemem endobutton POSITION. Wypadek spowodował poważny uszczerbek na zdrowiu Poszkodowanej. Przez ponad rok czasu nie mogła ona wrócić do pracy.

Poszkodowana zgłosiła zdarzenie na policję. Postępowanie karne w sprawie wypadku prowadziła miejscowa prokuratura. Dochodzenie prowadzone w sprawie o przestępstwo z art. 177 par. 1 k.k., zostało z dniem  umorzone wobec niewykrycia sprawcy.

Odszkodowanie z UFG za potrącenie pieszego przez pojazd, który oddalił się z miejsca zdarzenia

Kancelaria Effect podjęła się reprezentacji Poszkodowanej w sprawie o odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiedzialność UFG za naprawienie szkody wynikała z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 22.05.2013 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W realiach niniejszej sprawy zaistniały wszystkie przesłanki odpowiedzialności  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawcą szkody był nieustalony kierowca samochodu ciężarowego, a wskutek skutek jego niewłaściwego zachowania na drodze, szkodę na osobie odniosła poszkodowana piesza. Postępowanie karne w sprawie wypadku w sprawie o przestępstwo z art. 177 par. 1 k.k., zostało umorzone wobec niewykrycia sprawcy.

Po przeprowadzeniu postepowania likwidacyjnego UFG przyjął odpowiedzialność za zdarzenie i przyznał na rzecz pieszej świadczenia w łącznej kwocie 10.961,42 zł . Kwota ta nie była satysfakcjonująca w związku z czym sprawa została skierowana da drogę postępowania sądowego.

Sprawa sądowa o odszkodowanie z UFG dla pieszego potrąconego przez nieznanego sprawcę

W toku procesu pełnomocnik strony pozwanej podniósł, że Poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody na poziomie 50%. Takie stanowisko argumentował tym, że prokuratura odtwarzając przebieg wypadku - z uwagi na brak jakichkolwiek świadków zdarzenia - opierała się jedynie na twierdzeniach Poszkodowanej, a była ona zainteresowana wynikiem procesu. W związku z nieustalonymi okolicznościami zdarzenia, zdaniem strony pozwanej za prawdopodobną hipotezę wypadku należało przyjąć, że piesza była współodpowiedzialna za własną szkodę. W odpowiedzi na te zarzuty wskazaliśmy, że zgodnie z art. 6 kc ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która  z faktu tego wywodzi skutki prawne. Strona pozwana w myśl powyższego przepisu, podnosząc zarzut przyczynienia się Poszkodowanej do powstania szkody powinna go udowodnić. Tymczasem pozwana uzasadniała przyczynienie się Poszkodowanej do powstania szkody „prawdopodobną hipotezą” przebiegu zdarzenia.  

Pozwana zawnioskowała o przeprowadzenie dowodu z opinii specjalistów z zakresu medycyny sądowej oraz rekonstrukcji wypadków drogowych na okoliczność przebiegu oraz przyczyn zdarzenia. Po uzyskaniu przez sąd ich opinii, a także po przesłuchaniu  Poszkodowanej oraz jej ojca, sąd wydał wyrok, w którym uwzględnił powództwo w całości i zasądził na rzecz Poszkodowanej dodatkowe świadczenia w kwocie  31.457,90 zł. Strona pozwana nie wniosła apelacji od wyroku.

Łącznie Poszkodowana piesza otrzymała zadośćuczynienie i odszkodowanie z UFG w kwocie 42 419,32 zł wraz z odsetkami i zwrotem kosztów procesu.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za potrącenie pieszego


Chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za potrącenie pieszego?

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia.  Działamy na terenie całego kraju!

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 4 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.