690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Formularz chwilowo niedostępny!

Formularz chwilowo niedostępny! Opisz sprawę w mailu lub przez WhatsApp albo: zadzwoń
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej

Opis sprawy, w której uzyskaliśmy ponad 100.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania z OC sprawcy dla obojga rodziców, po śmierci dorosłego syna w wyniku wypadku komunikacyjnego, do którego doszło poza granicami kraju. Prowadzone przez nas postępowanie o zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej trwało ponad pół roku, z uwagi na trudności w uzyskaniu odpowiednich danych od placówek dyplomatycznych, ale ostatecznie udało się je zakończyć w satysfakcjonujący sposób, bez procesu sądowego.


Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej:

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!


Ponad 200.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania z OC sprawcy za śmierć syna w zagranicznym wypadku drogowym - opis naszej sprawy

Wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym, poza granicami Polski

We wczesnych godzinach porannych, w maju 2022 r., na autostradzie w Austrii doszło do wypadku drogowego z udziałem polskiego pojazdu, w wyniku którego zmarł jego pasażer. Kierowca tego pojazdu, z niewyjaśnionych przyczyn, zjechał z autostrady A2 (wg. orzeczenia sądu z powodu błędu popełnionego przez kierowcę lub snu „sekundowego”) i wjechał w grupę drzew. Lewa strona samochodu została rozerwana, w związku z czym doszło do urazu, który był przyczyną śmierci pasażera. Kierowca samochodu, został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Rodzina Poszkodowanego zwróciła się do Kancelarii Effect z prośbą o prowadzenie sprawy o odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej. Spowodowane to było m.in. trudnościami w kontakcie ze sprawcą, jak i podmiotami zagranicznymi oraz placówkami dyplomatycznymi.

Podstawa prawna zgłoszonych roszczeń z OC sprawcy, związanych ze śmiercią osoby bliskiej

Kancelarii udało się ustalić właściwy zakład ubezpieczeń, a następnie zgłoszone do niego szkodę, powołując się na art. 446  k.c. w związku  z art. 436 § 1 k.c.  Zgodnie z artykułem 446 § 1. K.c. „Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.”. Zgodnie z artykułem 446 § 3. K.c. „Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.” Zgodnie zaś z artykułem 446 § 4. K.c. „Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.” Powołując się natomiast na art. 436 § 1 k.c., należy stwierdzić, iż w przypadku doznania szkody przez pasażera pojazdu mechanicznego, odpowiedzialność osoby kierującej tym pojazdem w stosunku do pasażera kształtuje się w oparciu o zasadę ryzyka. Tak więc, by pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności cywilnej, nie jest konieczne udowodnianie mu winy w oparciu o art. 415 k.c. Odpowiedzialność wynika z samego faktu prowadzenia pojazdu mechanicznego i spowodowania wskutek tego szkody u  pasażera. Uwolnienie się od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka może być spowodowane jedynie przez działanie siły wyższej, wyłączną winę poszkodowanego lub wyłączną winę osoby trzeciej. Żadna z tych przesłanek nie występowała w stanie faktycznym przedmiotowej sprawy.

Wypłata świadczeń z OC sprawcy za śmierć osoby bliskiej

Zakład ubezpieczeń przyjął zgłoszenie szkody, a następnie przyjął odpowiedzialność za skutki wypadku. Wydał jednak decyzję, która nie była satysfakcjonująca. Zakład ubezpieczeń przyznał bowiem jedynie zadośćuczynienie za krzywdę w wysokości. 34.600,00 zł, odmawiając jednocześnie wypłaty odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej. Wystosowano więc reklamację, po której zakład ubezpieczeń wydał kolejne stanowisko, na podstawie którego przyznał dodatkowo, rodzicom zmarłego, kwoty po 45.400,00 zł dla każdego z nich  Następnie podjęto dalsze działania, w wyniku których zawarliśmy ugody z zakładem ubezpieczeń. Na podstawie tych ugód, każdy z rodziców otrzymał ponad 100.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania po śmierci syna w wypadku drogowym. Dodatkowo, matka poszkodowanego otrzymała zwrot kosztów związanych z pochówkiem i nagrobkiem. Całe postępowanie trwało niemal pół roku, jednak końcowy wynik postepowania okazał się pozytywny.

Więcej informacji na temat możliwości dochodzenia zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku komunikacyjnego można znaleźć w artykule -  Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej

Dochodzenie odszkodowań za wypadki ze skutkiem śmiertelnym

Chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 5 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.