Często spotykanym, choć na pierwszy rzut oka mało prawdopodobnym rodzajem wypadku kolejowego jest wpadnięcie pasażera wchodzącego do pociągu lub wychodzącego z niego, między peron a pociąg. Takie wypadki zdarzają się najczęściej w wyniku różnic w konstrukcji pociągów i peronów. Bezpieczeństwo pasażerów pociągów zależy w dużej mierze od odpowiednio zaprojektowanej infrastruktury. Niestety taka infrastruktura bywa wadliwa, nieprawidłowo skonstruowana oraz niezadbana. Krawędzie peronów nie zawsze są dostosowane do pociągów, zarówno jeśli chodzi o wysokość, jak i odległość. Czynniki te są szczególnie niebezpieczne w zimie, kiedy śliskość nawierzchni (schodów pociągów i peronów) dodatkowo zwiększa ryzyko wypadku. Nawierzchnia nie zawsze jest regularnie czyszczona i zabezpieczana przed oblodzeniem. Często prowadzi to do wypadków, w których można odnieść obrażenia ciała. W takich sytuacjach uzasadnione jest żądanie odszkodowania za wypadek w pociągu lub na peronie z ubezpieczenia OC
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek w pociągu lub na peronie:
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!
Odszkodowanie za upadek pomiędzy peron a pociąg, podczas wsiadania do pociągu lub wysiadania z pociągu
Odszkodowanie za upadek pomiędzy peron a pociąg
Główne czynniki, wpływające na ryzyko wpadnięcia w dziurę znajdującą się pomiędzy krawędzią peronu, a schodami pociągu, to:
- zbyt duża odległość między pociągiem a krawędzią peronu - na niektórych stacjach istnieje znaczna luka między krawędzią peronu, a schodami lub drzwiami pociągu. Powoduje to ryzyko poślizgnięcia lub wpadnięcia w tę przestrzeń, szczególnie jeśli jest ona szeroka, a peron nie jest dostosowany do wymiarów pociągu. Zimowe oblodzenie może jeszcze bardziej utrudniać stabilne wejście do pociągu, zwiększając ryzyko wypadku. Śliskość przy dużej odległości między pociągiem a peronem zwiększa ryzyko poślizgnięcia się na krawędzi i wpadnięcia w szczelinę.
- zbyt wysokie schody - starsze modele pociągów często mają schody na wysokości znacznie wyższej od standardowej krawędzi peronu, co wymaga znacznego kroku, aby dostać się do pojazdu lub wyjść z niego. Jest to szczególnie trudne dla osób o ograniczonej mobilności i podczas zimy, gdy śliska nawierzchnia peronu może sprawić, że pasażerowi trudniej jest utrzymać równowagę. W zimie perony mogą być pokryte lodem lub śniegiem, co dodatkowo utrudnia zachowanie równowagi. Przy wysiadaniu, zwłaszcza w zatłoczonych warunkach, pasażer może nie spodziewać się dużej luki między peronem a pociągiem. Problem ten zwiększa się także, gdy pasażer podróżuje z dużymi i ciężkimi bagażami.
- nierówności na peronie - nawet niewielkie nierówności, takie jak wybrzuszenia czy pęknięcia na krawędzi peronu, mogą stwarzać ryzyko wypadku, zwłaszcza w warunkach zimowych, gdy dodatkowa warstwa śniegu lub lodu maskuje te przeszkody. Gdy peron nie jest równy, łatwiej o utratę równowagi, szczególnie przy dużej różnicy poziomów między pociągiem a krawędzią.
Dlaczego upadek pomiędzy peron a pociąg jest bardzo niebezpieczny
Tego typu zdarzenia są bardzo niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko przygniecenia przez pociąg. Wpadnięcie w szczelinę między peronem a pociągiem może skończyć się tragicznie, jeśli pociąg zacznie ruszać. Osoba znajdująca się w tym miejscu jest narażona na poważne urazy. Nawet jednak bez ruchu pociągu, wpadnięcie między peron a pojazd grozi poważnymi urazami, takimi jak złamania lub potłuczenia, wynikające z uderzenia o twarde powierzchnie.
Od kogo można uzyskać odszkodowanie za upadek pomiędzy peron a pociąg?
Za szkodę powstałą w związku z ruchem pociągu uważa się także szkodę powstałą podczas i w związku z wsiadaniem do pociągu oraz wysiadaniem z pociągu. Nie oznacza to jednak, że za każdy tego typu wypadek będzie odpowiadał przewoźnik kolejowy. Do upadku może bowiem dojść zarówno w związku z ruchem samego pociągu, jak i w związku z szeroko pojętą infrastrukturą kolejową. W takich sytuacjach, w zależności od faktycznych przyczyn wypadku, odpowiedzialność za szkodę może obciążać zarówno przewoźnika kolejowego, jak i zarządcę infrastruktury kolejowej, a nawet firmę, której taki zarządca zleci utrzymywanie peronów w należytym stanie technicznym. Z uwagi na to, że podmioty te często zrzucają na siebie wzajemnie odpowiedzialność za szkodę, tego typu sprawy bywają długotrwałe.
Miałeś wypadek w pociągu lub na peronie? Sprawdź jak możemy Ci pomóc!
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek w pociągu:
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!