Opis sprawy, którą prowadziliśmy dla pracownika, który uległ wypadkowi podczas pracy w fabryce, na skutek czego doznał poparzenia wielu części ciała. Po długotrwałych negocjacjach udało się uzyskać dla niego wysokie odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy, niezależnie od jednorazowego odszkodowania z ZUS.
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie:
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
- wyślij zapytanie poprzez dowolny formularz kontaktowy, dostępny na stronie www.kancelaria-effect.pl.
Dokonamy wstępnej analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawną, specjalizującą się w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki. Działamy na terenie całego kraju.
(Przed kontaktem zapoznaj się z polityką prywatności i sprawdź w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe.)
Odszkodowanie od pracodawcy za uszczerbek na zdrowiu odniesiony w wypadku w pracy - opis naszej sprawy
- Wypadek pracownia podczas wykonywania pracy w fabryce
- Przyczyny wypadku w pracy
- Jednorazowe odszkodowanie z ZUS za wypadek w pracy w fabryce
- Odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy za wypadek w pracy
- Wysokość odszkodowania od pracodawcy za wypadek w pracy
- Miałeś wypadek w pracy? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie od pracodawcy
Wypadek pracownia podczas wykonywania pracy w fabryce
W dniu lutym 2022 w jednej z fabryk w województwie dolnośląskim doszło do wypadku, w którym uczestniczył nasz klient. Do wypadku doszło podczas przeglądu pompy wody. Korpus pompy nie był gorący, jego temperatura wynosiła na wyczucie ręką około 40-45 stopni. W pewnym momencie po odkręceniu wszystkich śrub, Poszkodowany zauważył, że coś jest nie tak, bo zaczęło skwierczeć, jakby gotująca się woda. W tym momencie nastąpił samowolny wyrzut korpusu pompy pary oraz wrzątku. Poszkodowany oraz inny pracownik, mając pompę pomiędzy sobą, zostali oblani wrzątkiem, natomiast na kolejnego pracownika podmuch pary. Nikt z nich nie spodziewał się ani pary ani wrzątku. Zaczęli się rozbierać - jako strażak-ratownik, Poszkodowany wiedział, jak należy się zachować. Już bez ubrań, w samych majtkach, pobiegł do sterowni, żeby wezwać pomoc dla kolegów. Następnie udał się do szatni do umywalni pod zimny prysznic. Pod zimną wodą stał około 5 minut, krzycząc, by dzwoniono po karetkę pogotowia. Na miejsce zadysponowano dwa zespoły ratownictwa medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz trzy zastępy JRG Krapkowice.
Poszkodowany został przewieziony karetką do szpitala. Tam wykonano zabieg operacyjny - demarkacja, allogeniczny przeszczep skóry. Po wypisaniu ze szpitala, Poszkodowany został przekierowany do poradni chirurgii ogólnej, skąd został skierowany do poradni chirurgii plastycznej w celu dalszego leczenia stanów bliznowacenia i włóknienia skóry za pomocą laseroterapii.
Przyczyny wypadku w pracy
Jak wynika z protokołu, na temat ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, przyczynami wypadku były:
- „Wypływ wody procesowej o podwyższonej temperaturze, pod ciśnieniem na zewnątrz pompy po rozkręceniu przez pracowników korpusu pompy.
- Brak przekazania informacji o pozostawieniu zamkniętych zasuw przy pompie (…..) po zdjęciu (…..)przez maszynistę ( zarówno ustnej jak i pisemnej w protokole), skutkujący uruchomieniem pompy z pulpitu operatorskiego przez innego pracownika maszyn papierniczych. Praca pompy przy zamkniętych zasuwach spowodowała wzrost temperatury i ciśnienia wody uwięzionej wewnątrz.
- Podjęcie decyzji o braku konieczności otwarcia zaworów ręcznych pompy (…..) przy zdejmowaniu zabezpieczenia (…..)przez maszynistę maszyn papierniczych. W chwili zdejmowania blokady (…..)operator nie znal statusu przywracania sterowania na maszynach- zakończenia awarii z poprzedniej zmiany, więc uznał, że nie musi otwierać zaworów.
- Brak świadomości osób wykonujących prace na pompie (…..), że pompa pracująca na zamkniętych zaworach może spowodować wzrost temperatury wody i wytworzenie pary, błędne założenie, że w związku z założonym (…..), w pompie może być tylko niewielka ilość wody.
- Brak możliwości sprawdzenia ciśnienia w układzie, brak manometru.
- Nie otworzenie zaworu spustowego przy pompie przed przystąpieniem do prac remontowych, ponieważ zakładający (…..)maszynista założył, że zrobi to mechanik, a mechanik uznał, że przy zakładaniu (…..)zostało to już wykonane.
- Brak zapisu w (…..) dot. odpowiedzialności oraz konieczności uwolnienia energii resztkowej. Taki zapis znajduje się w 12 krokach w procedurze (…..).
- Brak instrukcji SOP ( standardowej instrukcji operacyjnej) do wykonywania prac przy pompach, brak instrukcji stanowiskowej dla prac remontowych. Prace te są wykonywane na podstawie instrukcji producenta.
- Brak wykonania oceny ryzyka przed przystąpieniem do pracy, ponieważ zarówno pracownicy jak i przełożony uznali tę pracę za standardową, zdiagnozowali awarię jako pracę pompy na sucho i uszkodzenie uszczelnienia mechanicznego. Rozpoczęli pracę pomimo rozgrzania pompy- żeliwna obudowa nie wskazywała na tak wysoką temperaturę wewnątrz urządzenia.
- Pośpiech związany z presją czasu - prace prowadzone podczas uruchamiania maszyny papierniczej po kilkudniowym postoju remontowym. Należy podkreślić, że żaden z przełożonych nie wywierał na pracowników bezpośredniej presji na jak najszybsze wykonanie zadania.”
Żadna z wyżej wymienionych przyczyn wypadku – zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich – nie wynikała z jakiegokolwiek zawinienia po stronie poszkodowanego.
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS za wypadek w pracy w fabryce
Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS ustalono, iż Poszkodowany - w wyniku zdarzenia z odniósł 10% trwałego uszczerbku na zdrowiu w z uwagi na oparzenia II stopnia 45% powierzchni ciała. Uraz ten, mimo stosowanego leczenia pozostawił długotrwałe skutki w funkcjonowaniu organizmu i naruszył struktury anatomiczne ciała. Decyzją PZU w ramach ubezpieczenia NNW orzeczono natomiast, że Poszkodowany doznał 16% trwałego uszczerbku na zdrowiu
Odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy za wypadek w pracy
Po rozpatrzeniu roszczeń przez ZUS i PZU, Kancelaria Effect zwróciła się z wnioskiem o wypłatę odszkodowania do pracodawcy. W zgłoszonym roszczeniu powołano się na to, że przedsiębiorstwo jako wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody, odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka określonej w art. 435 k.c. Działalność przedsiębiorstwa uzależniona jest od funkcjonowania szeregu urządzeń technicznych, napędzanych elektrycznością i paliwem. Do szkody doszło w trakcie wykonywania czynności pracowniczych, a więc w związku z ruchem przedsiębiorstwa. W tym zakresie występował więc związek przyczynowy uzasadniający odpowiedzialność spółki na zasadzie ryzyka. W stanie faktycznym niniejszej sprawy nie zachodziły również żadne okoliczności egzoneracyjne które wyłączałyby odpowiedzialność przedsiębiorstwa za powstałą szkodę. Niezależnie od powyższego, pracodawca ponosił również odpowiedzialność na zasadzie winy (415 k.c. oraz 430 k.c.), ponieważ według protokołu powypadkowego, wypadek został zawiniony przez pracodawcę oraz podległych mu pracowników.
Wysokość odszkodowania od pracodawcy za wypadek w pracy
Pracodawca przyjął zgłoszenie, lecz odmówił podania polisy OC. W związku z tym podjęliśmy negocjacje z kancelarią prawną, reprezentującą pracodawcę. Podnieśliśmy, że w wyniku wypadku, Poszkodowany doznał poparzeń drugiego stopnia na kończynach dolnych, górnych, kroczu oraz części powłok brzucha, co spowodowało konieczność pobytu w szpitalu. Następnie przez 6 miesięcy korzystał z zasiłku chorobowego, a potem przez 3 miesiące otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne. Skutkiem wypadku były ograniczenia ruchowe, problemy z chodzeniem oraz unikanie przebywania na zewnątrz ze względu na słońce i kurz. Ze względu na poparzenia, poszkodowany musiał chronić miejsca poparzone przed ciepłem. Unikał przebywania na dworze, ponieważ słońce pogarszało jego stan. Musiał nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, co utrudniało mu funkcjonowanie i powodowało pęcherze na skórze. Nie mógł korzystać z urządzeń wytwarzających ciepło, takich jak piece czy czajnik, ponieważ odczuwał silny ból. W okresie letnim był praktycznie zmuszony pozostawać w chłodnych pomieszczeniach.
Pracodawca zaproponował poszkodowanemu wypłatę kwoty 15.000 zł, co uznaliśmy za całkowicie niesatysfakcjonujące. Podjęliśmy dalsze negocjacje, w wyniku których Poszkodowany otrzymał od pracodawcy łączną kwotę 44.010 zł, tytułem uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia po wypadku w pracy, niezależnie od świadczeń z ZUS i NNW
Miałeś wypadek w pracy? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie od pracodawcy
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie:
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
- wyślij zapytanie poprzez dowolny formularz kontaktowy, dostępny na stronie www.kancelaria-effect.pl.
Dokonamy wstępnej analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawną, specjalizującą się w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki. Działamy na terenie całego kraju.
(Przed kontaktem zapoznaj się z polityką prywatności i sprawdź w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe.)