690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Opisz sprawę w formularzu, mailu lub przez WhatsApp albo zadzwoń: 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Wysokość odszkodowania po potrąceniu przez samochód

Często spotykamy się z pytaniami jaka jest wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania dla pieszego potrąconego przez samochód lub inny pojazd mechaniczny. Jakie więc zadośćuczynienie należy się za potrącenie na pasach? Odpowiedź na tak zadane pytanie jest niemożliwa. 

W przypadku potrącenia przez samochód, kwota należnego zadośćuczynienia i odszkodowania dla pieszego zależy od  okoliczności konkretnej sprawy, które zawsze są indywidualne. Nie istnieje „średnie odszkodowanie po potrąceniu” czy też standardowa "kwota odszkodowania za potrącenie". Aby ocenić potencjalną wysokość świadczeń odszkodowawczych po potrąceniu przez samochód zawsze konieczna jest kompleksowa analiza sprawy, w zakresie poniesionych przez pieszego kosztów i odniesionej przez niego krzywdy.


WAŻNE!

W poniższym artykule opisujemy od czego zależy wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia po potrąceniu pieszego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za potrącenie oraz jak możemy pomóc w uzyskaniu odpowiednich świadczeń dla osoby potrąconej, przeczytaj artykuł: odszkodowanie za potrącenie pieszego przez samochód  - procedura dochodzenia roszczeń.


Jeśli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za potrącenie pieszego:

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy 24/7

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!


Wysokość odszkodowania za potrącenie pieszego

Jakie zadośćuczynienie należy się potrąconemu pieszemu?

Wysokość  zadośćuczynienia po potrąceniu przez samochód zależy przede wszystkim od odniesionego w wypadku uszczerbku na zdrowiu. Zadośćuczynienie jest formą jednorazowego świadczenia pieniężnego, mającego na celu złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. Czym większa jest więc odniesiona w wypadku krzywda, tym większe można otrzymać zadośćuczynienie. Przykładowo, większe świadczenia przysługiwać będą osobie, która w wyniku potrącenia złamała rękę lub nogę, niż osobie, która doznała jedynie ogólnych potłuczeń ciała.

Kwoty uzyskane tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę mogą się wahać od kilku tysięcy złotych przy mniejszych zdarzeniach, do nawet kilkuset tysięcy złotych, w przypadku bardzo poważnych wypadków, z dużymi konsekwencjami zdrowotnymi (paraliż, utrata kończyny itp.). Tak, jak wspomniano wcześniej, kwota ta jest indywidualna i może być oszacowana dopiero po analizie dokumentacji medycznej, a także przedstawieniu przez poszkodowanego pozostałych skutków wypadku. 

Ocena wysokości zadośćuczynienia nie jest oczywiście sprawą łatwą ani oczywistą, dlatego też wymaga odpowiedniego doświadczenia. Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie wyższe kwoty świadczeń przyznawane są osobom reprezentowanym przez profesjonalną kancelarię. Ubezpieczyciele zdają sobie bowiem sprawę z tego, że profesjonalny pełnomocnik wie, o jaką kwotę zadośćuczynienia może się ubiegać, a w razie zaniżenia kwoty wypłaconego zadośćuczynienia bądź też bezpodstawnej odmowy wypłaty, nie zawaha się skierować sprawy na drogę sądową. Ważne, by znaleźć uczciwego i rzetelnego pełnomocnika, cieszącego się dobrą opinią wśród klientów. Dlatego też decyzji o wyborze pełnomocnika nie powinno podejmować się pochopnie - np. w szpitalu.


Przykładowe kwoty, jakie uzyskaliśmy dla klientów w sprawach o odszkodowanie za potrącenie pieszego można zobaczyć w artykule: odszkodowania komunikacyjne - nasze sprawy


Wysokość odszkodowania za potrącenie na pasach

Wysokość odszkodowania po potrąceniu przez samochód zależy od utraconych w związku z wypadkiem dochodów oraz poniesionych przez poszkodowanego kosztów leczenia, rehabilitacji, dodatkowej opieki i dojazdów do placówek medycznych (w przypadku cięższych obrażeń również adaptacji miejsca zamieszkania do nowych potrzeb, czy też przygotowania do wykonywania nowego zawodu) Oszacowanie odszkodowania jest więc łatwiejsze niż oszacowanie wysokości należnego zadośćuczynienia. Z tym oczywiście zastrzeżeniem, że zarówno zasadność poniesionych kosztów, jak i utracenie dochodów trzeba szczegółowo udowodnić. W tym celu należy zachowywać wszelkie paragony, faktury oraz rachunki, a także dokumenty świadczące o utracie dochodów. W przypadku zwrotu kosztów leczenia w placówkach prywatnych, należy również wykazać, że poszkodowany pieszy nie mógł skorzystać z tych samych usług w ramach NFZ albo, że oczekiwanie na takie wizyty czy zabiegi było zbyt długie. Nie musi uzasadniać konieczności ponoszenia kosztów leczenia w placówkach prywatnych poszkodowany, który w chwili wypadku nie było objęty ubezpieczeniem społecznym. 

Ponadto, przy poważniejszych wypadkach, poszkodowany może dochodzić stosownej renty.

Wysokość zadośćuczynienia dla rodziny po śmierci pieszego

W sytuacji, gdy dojdzie do śmiertelnego potrącenia pieszego, najbliżsi członkowie rodziny śmiertelnie potrąconego pieszego mogą ubiegać się o odszkodowanie (o ile wskutek śmierci pieszego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej), zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, rentę alimentacyjną oraz przede wszystkim o zadośćuczynienie za śmierć pieszego (jako osoby najbliższej).

W przypadku odszkodowania za śmierć pieszego, poniesione koszty trzeba wykazać odpowiednimi dokumentami, natomiast  wysokość zadośćuczynienia za krzywdę po śmierci pieszego zależy przede wszystkim od stopnia bliskości pomiędzy zmarłym, a osoba dochodzącą świadczeń. Czym bliższy jest stosunek pokrewieństwa, tym z reguły wyższe będą przyznane świadczenia. Kwoty te jednak nie są przyznawane automatycznie. Zawsze trzeba wykazać osobistą stratę i krzywdę.  

Więcej na temat kwestii zadośćuczynienia po śmierci osoby najbliższej można przeczytać w artykule - Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku.

Suma gwarancyjna ubezpieczenia OC sprawcy

Na koniec należy zauważyć, że wszelkie kwestie dotyczące odpowiedzialności za wypadki, w tym potrącenia pieszych, reguluje kodeks cywilny oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta wskazuje sumy gwarancyjne, jakim objęte są obowiązkowe polisy OC. W przypadku szkód na osobie jest to kwota 5.000.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych, w przypadku zaś szkód w mieniu 1.000.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że suma gwarancyjna nie ma żadnego wpływu na wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania, które ustalane są indywidualnie, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy. Suma gwarancyjna ma znaczenie tylko o tyle, że gdyby łączna suma wypłaconych świadczeń z tytułu jednego zdarzenia drogowego przekroczyła kwotę  5.000.000 euro, to powyżej tej kwoty ubezpieczyciel już nie odpowiada.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za potrącenie pieszego

Osoby poszkodowane w wyniku potrącenia przez samochód często nie wiedzą jak się zachować aby uzyskać należne odszkodowanie. W razie zaistnienia takiego wypadku należy więc się z nami skontaktować:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • poprzez formularz kontaktowy 24/7

Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość dochodzenia świadczeń odszkodowawczych, a także ich ewentualną wysokość. Następnie poprowadzimy sprawę tak, by uzyskać dla poszkodowanego jak najwyższe odszkodowanie.

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 6 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.