+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Odszkodowanie za wypadek w kopalni - odpowiedzialność na zasadzie ryzyka

Wypadek w kopalni odszkodowanie

W lutym 2012 r. w Olkuszu doszło do wypadku w kopalni, w którym poszkodowany został pracujący tam górnik. W trakcie wykonywania prac górniczych, poszkodowany wraz z innymi pracownikami przystąpili do załadunku łuku ociosowego obudowy o wadze 83 kg. W trakcie wykonywania tych czynności poszkodowany  potknął się na nierównym chodniku i ratując się przed upadkiem wypuścił z rąk element obudowy. Element ten spadł na prawą nogę poszkodowanego, powodując otwarte złamanie uda. Przodowy brygady pomógł poszkodowanemu uwolnić prawą nogę i powiadomił sztygara górniczego, który zorganizował transport poszkodowanego na powierzchnię do punktu opatrunkowego. Stamtąd został on przewieziony do szpitala w Olkuszu.

Poszkodowany został przyjęty na oddział urazowo-ortopedyczny, gdzie przebywał od 09.02.2012 r. do 17.02.2012 r. z rozpoznaniem złamania trzonu prawej kości udowej. W dniu 13.02.2012 r. przeszedł operację – repozycja odłamów i zespolenie gwoździem śródszpikowym blokowanym. Kolejna operacja (21.05.2012 r.) polegała na usunięciu śruby blokującej z gwoździa śródszpikowego kości prawej udowej – dynamizacja zespolenia. W okresie od  dnia 19.10.2012 r. do 25.10.2012 r. był ponownie hospitalizowany z rozpoznaniem stawu rzekomego prawej kości udowej. W dniu 22.10.2012 r. poddany został zabiegowi operacyjnemu – rewizja ogniska złamania, usunięcie gwoździa blokowanego, wycięcie stawu rzekomego i opracowanie końców. Kolejny zabieg poszkodowany przeszedł w dniu 06.02.2013r. Polegał on na oczyszczeniu stawu rzekomego oraz uzupełnieniu przeszczepu litym z talerza biodrowego lewego z użyciem czynników wzrostu. W dniu 17.02.2015 r. poszkodowany górnik po raz kolejny przeszedł zabieg operacyjny -  usunięcie zespolenia wewnętrznego z uda prawego. Do chwili obecnej poszkodowany odczuwa skutki jakie wywołał wypadek górniczy z dnia 09.02.2012 r. Najgorszym skutkiem urazu jest trwałe skrócenie kończyny dolnej prawej z zaburzeniem chodu.

W związku z chęcią dochodzenia odszkodowania za wypadek w kopalni, poszkodowany zgłosił się do Kancelarii Effect. Zrobił to w dzień, w którym upływał termin przedawnienia roszczenia. Poszkodowany nie był tego świadomy, ponieważ myślał, że termin przedawnienia takiego roszczenia wynosi nie 3 lecz 5 lat. Kancelaria Effect podjęła natychmiastowe działania. Jeszcze tego samego dnia wystosowano zawezwanie do próby ugodowej wobec zakładu pracy. Zakład pracy nie wykazała woli polubownego zakończenia sprawy.

W związku z tym Kancelaria Effect wystosowała roszczenie do towarzystwa ubezpieczeń, w którym zakład pracy posiadał polisę OC. Roszczenie o odszkodowanie z OC pracodawcy oparte było o kodeksową zasadę ryzyka. Odpowiedzialność kopalni jako przedsiębiorstwa poruszanego za pomocą sił przyrody oparta jest na zasadzie określonej w art. 435 k.c. Działalność przedsiębiorstwa uzależniona jest  bowiem od funkcjonowania szeregu urządzeń technicznych, napędzanych elektrycznością i paliwem.  W stanie faktycznym sprawy nie zaszły też żadne okoliczności egzoneracyjne, które wyłączałyby odpowiedzialność pracodawcy (ubezpieczyciela) za wypłatę odszkodowania za wypadek górnika w kopalni.

Ubezpieczyciel przyjął swoją odpowiedzialność za szkodę. Po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego przyznał jednak poszkodowanemu rażąco niskie świadczenie odszkodowawcze, w łącznej wysokości 17.500 zł. Kwotę tę uznaliśmy za zaniżoną ponieważ,  uraz, w postaci złamania nogi, jakiego doznał Poszkodowany miał charakter bardzo bolesny i wiązał się z wytrąceniem z dotychczasowego rytmu życia, szeregiem utrudnień i uciążliwości w życiu prywatnym, pozbawieniem samodzielności i uzależnieniem od pomocy ze strony osób trzecich oraz trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Uraz wiązał się z konieczności przeprowadzenia aż 6 zabiegów operacyjnych, a jego obecnym skutkiem jest  jest trwałe skrócenie kończyny dolnej prawej z zaburzeniem chodu.

Kancelaria Effect złożyła odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, ale kwota świadczenia odszkodowawczego ta nie została podwyższona. W związku z tym, Kancelaria Effect złożyła pozew o zapłatę do Sądu Rejonowego w Olkusz. Kancelarii udało się uzyskać zwolnienie Poszkodowanego od kosztów sądowych. Następnie przeprowadzono przewód sądowy, w tym dwie komisje lekarskie u biegłych lekarzy (ortopedy i neurologa). Po zamknięciu rozprawy sąd wydał wyrok, w którym zasądził na rzecz Poszkodowanego dodatkowe zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości 58000 zł wraz z odsetkami ustawowymi o zwrot kosztów procesu. Wyrok ten nie został zaskarżony przez żadną ze stron i po dwóch tygodniach od uprawomocnienia się wykonany przez stronę pozwaną.

W toku działań Kancelarii Effect, Poszkodowany otrzymał więc zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek w kopalni w łącznej wysokości niemal 80.000 zł. Kwota ta w pełni zaspokoiła roszczenia poszkodowanego. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że sprawie towarzyszyła duża doza szczęścia, ponieważ gdyby poszkodowany zgłosił się do nas choćby dzień później lub gdyby Kancelaria Effect nie podjęła natychmiastowych działań upłynąłby termin przedawnienia roszczenia i uzyskanie odszkodowania za wypadek w kopalni stałoby się praktycznie niemożliwe.

Miałeś wypadek w kopalni ? Zadzwoń i sprawdź jak możemy Ci pomóc !

Jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z usług Kancelarii Effect w zakresie uzyskania odszkodowania za wypadek w kopalni  prosimy o kontakt z nami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
 • poprzez formularz kontaktowy.


Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Zapraszamy do współpracy.


Kancelaria Effect S.C.
Odszkodowania Kraków

 

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.