+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Czy pijany pieszy może się starać o odszkodowanie za potrącenie z OC sprawcy ?

odszkodowanie za potrącenie pieszegoOkoliczność, iż w momencie zdarzenia, w krwi potrąconego pieszego znajdował się alkohol jest bardzo często podnoszona przez zakłady ubezpieczeń. Czy słusznie ? Nie zawsze.

Oczywiście osoby pod wpływem alkoholu często swoim zachowaniem stwarzają większe niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale jednak nie można tego generalizować. To, że pieszy w momencie wypadku był pijany nie przesądza o jego winie za zaistnienie wypadku. Jeżeli bowiem pieszy był pijany, ale przestrzegał przepisów ruchu drogowego i do potrącenia doszło bez jego winy, to nie można mu odmówić mu prawa do dochodzenia odszkodowania z OC pojazdu, przez sam fakt stwierdzenia alkoholu w jego organizmie.

Zakłady ubezpieczeń często wykorzystują nieświadomość poszkodowanych i odmawiają wypłaty odszkodowania z OC lub bezpodstawnie obniżają jego wysokość z uwagi na wykryty alkohol. Niestety często przeciwko poszkodowanym, będącym pod wpływem alkoholu, stają też organy ścigania. Nasze doświadczenia wskazują, że policja często z góry zakłada winę pijanego pieszego, choć pozostałe okoliczności sprawy wskazują raczej na winę kierowcy.

Celem niniejszego wpisu nie jest oczywiście gloryfikowanie spacerów pod wpływem alkoholu. Chodzi natomiast o uświadomienie, że zgodnie z polskim prawem pieszy, nawet pijany, ma pełne prawo korzystać z chodnika, pobocza czy też może przechodzić przez jezdnię. Jeśli robi to w sposób prawidłowy i mimo to dochodzi do potrącenia, to przysługuje mu prawo do uzyskania stosownych świadczeń odszkodowawczych za powstałą szkodę.   

Trzeba również zauważyć, że dochodzenie odszkodowania za potrącenie pieszego przez pojazd mechaniczny odbywa się w oparciu o zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.), zgodnie z którą kierowca pojazdu jest odpowiedzialny za powstałą szkodę w każdym wypadku, chyba że istnieją przesłanki wyłączające jego odpowiedzialność (tzw. przesłanki egzoneracyjne). Należą do nich: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego. Jeżeli więc zakład ubezpieczeń chce się zwolnić z odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania po potrąceniu, podnosząc winę pijanego pieszego, to musi on to winę udowodnić.  

 

Potrącił cię samochód ? Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie ! 

Jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z usług Kancelarii Effect w zakresie uzyskania odszkodowania za potrącenie pieszego, prosimy o kontakt z nami:

 • telefonicznie, pod numerami (12) 631 14 51 lub 690 453 226,
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
 • poprzez formularz kontaktowy.


Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Zapraszamy do współpracy.

 

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 5 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.