690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Upadek na nierównym chodniku lub w sklepie

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Opisz sprawę w formularzu, mailu lub przez WhatsApp albo zadzwoń: 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie za upadek w sklepie

 

Infrastruktura drogowa w Polsce nie należy najbardziej zadbanych. Dotyczy to zarówno jezdni, jak i dróg dla rowerów (ścieżek rowerowych, dróg dla pieszych (chodników) oraz schodów w miejscach publicznych. Bardzo często można się na nich natknąć na dziury, nierówności i inne ubytki lub przeszkody, stanowiące duże niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego, czyli głównie pieszych, ale także rowerzystów, osób poruszający się na hulajnogach elektrycznych oraz na urządzeniach wspomagających ruch. Dodatkowo, miejsca te bywają niedostatecznie oświetlone, a w takiej sytuacji, bardzo łatwo jest o potknięcie się czy wejście w dziurę, nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Kancelaria Effect specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań za szkody poniesione wskutek tego rodzaju upadków.

Nasze usługi obejmują w szczególności dochodzenie odszkodowań za upadki na krzywym lub dziurawym chodniku, ale prowadzimy również sprawy za upadki w innych miejscach (w sklepie, na schodach itp.).  Zajmujemy się jednak wyłącznie wypadkami, do których doszło w wyniku wadliwej infrastruktury. Nie prowadzimy spraw poślizgnięć na chodnikach w okresie zimowym

Miałeś wypadek na nierównym chodniku, schodach lub w sklepie? Sprawdź jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu odszkodowania z polisy OC zarządcy tego miejsca

Szczegółowe informacje na temat dochodzenia odszkodowania za wypadek na nierównym chodniku, schodach lub w sklepie można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • poprzez formularz kontaktowy 24/7

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek.


Odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku lub w sklepie - procedura

Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, z którego dowiedzą się Państwo w jakich sytuacjach można żądać odszkodowania za wypadek od zarządcy obiektu, za wypadek na nierównym bądź dziurawym chodniku, w sklepie lub w innym, niewłaściwe zadbanym miejscu.

Kiedy można domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?

Zasadniczą podstawą prawną roszczeń odszkodowawczych za różnego typu upadki jest art. 415 k.c., zgodnie z którym: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (zasada winy). Za szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (działanie lub zaniechanie) jest źródłem powstania szkody. Powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest łącznym zaistnieniem trzech przesłanek:

 • musi zaistnieć szkoda (np. złamanie ręki przez poszkodowanego),
 • szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (złamanie nastąpiło wskutek upadku poszkodowanego na dziurawym chodniku),
 • musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy (wskutek źle utrzymanego chodnika przez podmiot zobowiązany, poszkodowany upadł i złamał rękę).

W niektórych sytuacjach podstawą prawną może być art. 435 § 1. k.c., który jest korzystniejszy z perspektywy poszkodowanego. Taką odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorstwa wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Jeśli do szkody dojdzie w związku z ruchem takiego przedsiębiorstwa, to poszkodowany może starać się o odszkodowanie w każdej sytuacji, o ile szkoda nie nastąpiła wskutek siły wyższej, wyłącznie z winy poszkodowanego lub z winy osoby trzeciej, za którą przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności. 

Od kogo należy domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?

Odszkodowanie za upadek na chodniku, w sklepie lub w innym miejscu należy się od podmiotu odpowiedzialnego za właściwe utrzymanie powierzchni. Może to być właściciel obiektu lub zarządca terenu (np. zarządca drogi). Jeśli podmiot ten posiada polisę OC ubezpieczającą od takich zdarzeń, to z roszczeniami można się zwrócić bezpośrednio do jego ubezpieczyciela.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że to na poszkodowanym – o ile chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za upadek na chodniku lub w sklepie - spoczywa obowiązek zebrania materiału dowodowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdarza się, że osoby poszkodowane nie dysponują materiałem dowodowym, potwierdzającym, że do upadku doszło w konkretnym miejscu i konkretnych okolicznościach. Takimi dowodami mogą być przykładowo: zdjęcia z miejsca zdarzenia, nagrania z monitoringu, oświadczenia bezpośrednich świadków zdarzenia lub karta medycznych czynności ratunkowych z karetki. Zebranie takich dowodów jest kluczowe, ponieważ przy ich braku, zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania za upadek.

Kto może starać się o odszkodowanie za upadek wynikający ze złego stanu infrastruktury drogowej? 

O odszkodowanie może starać się każda osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia spowodowanego złym stanem technicznym infrastruktury. Dotyczy to głównie pieszych, ale także rowerzystów, osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych oraz na urządzeniach wspomagających ruch.

Przykłady naszych spraw:

Co należy zrobić po upadku na chodniku?

Jeżeli osoba poszkodowana chce domagać się odszkodowania za szkodę odniesioną w wyniku wypadku na dziurawym chodniku, to musi przedstawić dowody na zaistnienie zdarzenia. Dowodami takimi mogą być zdjęcia tego miejsca, wykonane najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu lub ewentualnie w niedługim czasie po nim. Zdjęcia muszą bowiem ukazywać stan faktyczny jaki był w chwili zdarzenia. Pomocny może być także monitoring, obejmujący swoim zasięgiem miejsce zdarzenia, o ile uda się taki monitoring ustalić. Istotnym dowodem są także świadkowie zdarzenia. Przy upadku na dziurawym chodniku, świadek może wskazać dokładne miejsce zdarzenia i potwierdzić istnienie dziury, przez którą poszkodowany się przewrócił. Nic jednak nie da sam fakt tego, że byli świadkowie wypadku, jeśli nie mamy ich danych, ani złożonych przez nich pisemnych oświadczeń na temat przyczyn wypadku. Niestety bardzo często spotykane są sytuacje, w których są świadkowie wypadku, którzy nawet udzielają pomocy poszkodowanemu lub wzywają służby ratunkowe, jednak później oddalają się z miejsca zdarzenia, bez podania jakichkolwiek danych kontaktowych. Dlatego bardzo ważne jest spisanie oświadczenia lub choćby uzyskanie numeru telefonu od takich osób. 

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku

Szczegółowe informacje na temat możliwości dochodzenia odszkodowania po upadku na nierównym chodniku lub w sklepie można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • poprzez formularz kontaktowy 24/7

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za zdarzenie. A jeśli zdecydują się Państwo, by skorzystać z naszych usług, to zrobimy wszystko, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem wszelkiego typu odszkodowań. Działamy na terenie całego kraju.

Zapraszamy do współpracy.

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.