Infrastruktura drogowa w Polsce nie należy najbardziej zadbanych. Dotyczy to zarówno jezdni, chodników, ścieżek jak i schodów w miejscach publicznych. Bardzo często można się na nich natknąć na dziury, nierówności i ubytki, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla pieszych. Dodatkowo, miejsca te bywają niedostatecznie oświetlone. W takiej sytuacji, bardzo łatwo o potknięcie się i upadek, nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Kancelaria Effect specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań za szkody poniesione wskutek tego rodzaju upadków.
Nasze usługi obejmują w szczególności dochodzenie odszkodowań za upadki na krzywym lub dziurawym chodniku, ale prowadzimy również sprawy za upadki w innych miejscach (w sklepie, na schodach itp.).
Kiedy można domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?
Podstawą prawną roszczeń odszkodowawczych za upadki jest art. 415 k.c., zgodnie z którym: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (zasada winy). Za szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (działanie lub zaniechanie) jest źródłem powstania szkody. Powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest łącznym zaistnieniem trzech przesłanek:
- musi zaistnieć szkoda (np. złamanie ręki przez poszkodowanego),
- szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (złamanie nastąpiło wskutek upadku poszkodowanego na dziurawym chodniku),
- musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy (wskutek źle utrzymanego chodnika przez podmiot zobowiązany, poszkodowany upadł i złamał rękę).
Odszkodowanie za upadek na chodniku lub w sklepie należy się od podmiotu odpowiedzialnego za właściwe utrzymanie powierzchni. Jeśli podmiot ten posiada polisę OC ubezpieczającą od takich zdarzeń, to z roszczeniami można się zwrócić bezpośrednio do ubezpieczyciela.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że to na poszkodowanym – o ile chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za upadek na chodniku lub w sklepie - spoczywa obowiązek zebrania materiału dowodowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdarza się, że osoby poszkodowane nie dysponują materiałem dowodowym, potwierdzającym, że do upadku doszło w konkretnym miejscu i konkretnych okolicznościach. Takimi dowodami mogą być przykładowo: zdjęcia z miejsca zdarzenia, nagrania z monitoringu, oświadczenia bezpośrednich świadków zdarzenia lub karta medycznych czynności ratunkowych z karetki. Zebranie takich dowodów jest kluczowe, ponieważ przy ich braku, zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania za upadek.
Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku
Szczegółowe informacje na temat możliwości dochodzenia odszkodowania po upadku na nierównym chodniku lub w sklepie można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:
- telefonicznie, pod numerem: 690 453 226
- drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- poprzez formularz kontaktowy 24/7
Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za zdarzenie. A jeśli zdecydują się Państwo, by skorzystać z naszych usług, to zrobimy wszystko, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem wszelkiego typu odszkodowań. Działamy na terenie całego kraju.
Zapraszamy do współpracy.
Kancelaria Effect S.C.
Odszkodowania Kraków