Infrastruktura drogowa w Polsce nie należy najbardziej zadbanych. Dotyczy to zarówno jezdni, jak i dróg dla rowerów (ścieżek rowerowych, dróg dla pieszych (chodników) oraz schodów w miejscach publicznych. Bardzo często można się na nich natknąć na dziury, nierówności i inne ubytki lub przeszkody, stanowiące duże niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego, czyli głównie pieszych, ale także rowerzystów, osób poruszający się na hulajnogach elektrycznych oraz na urządzeniach wspomagających ruch. Dodatkowo, miejsca te bywają niedostatecznie oświetlone, a w takiej sytuacji, bardzo łatwo jest o potknięcie się czy wejście w dziurę, nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Kancelaria Effect specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań za szkody poniesione wskutek tego rodzaju upadków.
Nasze usługi obejmują w szczególności dochodzenie odszkodowań za upadki na krzywym lub dziurawym chodniku, ale prowadzimy również sprawy za upadki w innych miejscach (w sklepie, na schodach itp.). Zajmujemy się jednak wyłącznie wypadkami, do których doszło w wyniku wadliwej infrastruktury. Nie prowadzimy spraw poślizgnięć na chodnikach w okresie zimowym.
Miałeś wypadek na nierównym chodniku, schodach lub w sklepie? Sprawdź jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu odszkodowania z polisy OC zarządcy tego miejsca
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku, schodach lub w sklepie
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju.
Odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku lub w sklepie - procedura
Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, z którego dowiedzą się Państwo w jakich sytuacjach można żądać odszkodowania za wypadek od zarządcy obiektu, za wypadek na nierównym bądź dziurawym chodniku, w sklepie lub w innym, niewłaściwe zadbanym miejscu.
- Kiedy można domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?
- Od kogo należy domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?
- Kto może starać się o odszkodowanie za upadek wynikający ze złego stanu infrastruktury drogowej?
- Co należy zrobić po upadku na chodniku?
- Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku
Kiedy można domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?
Zasadniczą podstawą prawną roszczeń odszkodowawczych za różnego typu upadki jest art. 415 k.c., zgodnie z którym: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” (zasada winy). Za szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (działanie lub zaniechanie) jest źródłem powstania szkody. Powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest łącznym zaistnieniem trzech przesłanek:
- musi zaistnieć szkoda (np. złamanie ręki przez poszkodowanego),
- szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (złamanie nastąpiło wskutek upadku poszkodowanego na dziurawym chodniku),
- musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy (wskutek źle utrzymanego chodnika przez podmiot zobowiązany, poszkodowany upadł i złamał rękę).
W niektórych sytuacjach podstawą prawną może być art. 435 § 1. k.c., który jest korzystniejszy z perspektywy poszkodowanego. Taką odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorstwa wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Jeśli do szkody dojdzie w związku z ruchem takiego przedsiębiorstwa, to poszkodowany może starać się o odszkodowanie w każdej sytuacji, o ile szkoda nie nastąpiła wskutek siły wyższej, wyłącznie z winy poszkodowanego lub z winy osoby trzeciej, za którą przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności.
Od kogo należy domagać się odszkodowania za upadek na chodniku lub w sklepie?
Odszkodowanie za upadek na chodniku, w sklepie lub w innym miejscu należy się od podmiotu odpowiedzialnego za właściwe utrzymanie powierzchni. Może to być właściciel obiektu lub zarządca terenu (np. zarządca drogi). Jeśli podmiot ten posiada polisę OC ubezpieczającą od takich zdarzeń, to z roszczeniami można się zwrócić bezpośrednio do jego ubezpieczyciela.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że to na poszkodowanym – o ile chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za upadek na chodniku lub w sklepie - spoczywa obowiązek zebrania materiału dowodowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdarza się, że osoby poszkodowane nie dysponują materiałem dowodowym, potwierdzającym, że do upadku doszło w konkretnym miejscu i konkretnych okolicznościach. Takimi dowodami mogą być przykładowo: zdjęcia z miejsca zdarzenia, nagrania z monitoringu, oświadczenia bezpośrednich świadków zdarzenia lub karta medycznych czynności ratunkowych z karetki. Zebranie takich dowodów jest kluczowe, ponieważ przy ich braku, zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania za upadek.
Kto może starać się o odszkodowanie za upadek wynikający ze złego stanu infrastruktury drogowej?
O odszkodowanie może starać się każda osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia spowodowanego złym stanem technicznym infrastruktury. Dotyczy to głównie pieszych, ale także rowerzystów, osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych oraz na urządzeniach wspomagających ruch.
Przykłady naszych spraw:
- Odszkodowanie za upadek pieszego na chodniku, spowodowany źle przeprowadzonymi robotami budowlanymi
- Niemal 15.000 zł odszkodowania za upadek w sklepie
- Odszkodowanie za upadek na dziurze chodnikowej w trakcie jazdy na hulajnodze elektrycznej
- odszkodowanie dla rowerzystki po upadku na dziurawej jezdni
Co należy zrobić po upadku na chodniku?
Jeżeli osoba poszkodowana chce domagać się odszkodowania za szkodę odniesioną w wyniku wypadku na dziurawym chodniku, to musi przedstawić dowody na zaistnienie zdarzenia. Dowodami takimi mogą być zdjęcia tego miejsca, wykonane najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu lub ewentualnie w niedługim czasie po nim. Zdjęcia muszą bowiem ukazywać stan faktyczny jaki był w chwili zdarzenia. Pomocny może być także monitoring, obejmujący swoim zasięgiem miejsce zdarzenia, o ile uda się taki monitoring ustalić. Istotnym dowodem są także świadkowie zdarzenia. Przy upadku na dziurawym chodniku, świadek może wskazać dokładne miejsce zdarzenia i potwierdzić istnienie dziury, przez którą poszkodowany się przewrócił. Nic jednak nie da sam fakt tego, że byli świadkowie wypadku, jeśli nie mamy ich danych, ani złożonych przez nich pisemnych oświadczeń na temat przyczyn wypadku. Niestety bardzo często spotykane są sytuacje, w których są świadkowie wypadku, którzy nawet udzielają pomocy poszkodowanemu lub wzywają służby ratunkowe, jednak później oddalają się z miejsca zdarzenia, bez podania jakichkolwiek danych kontaktowych. Dlatego bardzo ważne jest spisanie oświadczenia lub choćby uzyskanie numeru telefonu od takich osób.
Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku
Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku, schodach lub w sklepie
- zadzwoń pod numer: 690 453 226
- wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- wyślij wiadomość poprzez WhatsApp
Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju.