Wypadek na stoku narciarskim

Bezpłatna analiza sprawy

Odszkodowanie za wypadek na nartach

 

Uprawianie sportów zimowych jest bardzo popularne. Szaleństwa na stoku sprzyjają jednak różnego rodzaju wypadkom. Za szkody poniesione w takich wypadkach można żądać odszkodowania od innych uczestników stoku (jeżeli to oni spowodują wypadek) albo też od właściciela lub zarządcy obiektu, o ile poszkodowany wykaże odpowiedzialność takiego podmiotu za naprawienie szkody.

Nasza Kancelaria prowadzi sprawy odszkodowawcze, dotyczące zarówno zderzeń pomiędzy narciarzami, jak i sprawy dotyczące wypadków wynikających z infrastruktury stoku. Pomagamy w szczególności w prowadzeniu spraw odszkodowawczych za wszelkiego typu wypadki narciarskie na terenie Polski. W zakresie wypadków poza granicami kraju, obsługujemy tylko takie zdarzenia, w których dochodzi do kolizji pomiędzy narciarzami, istnieją dowody na zaistnienie wypadku w postaci oświadczenia sprawcy lub dokumentów ze sprawy karnej, a sam sprawca posiada polisę OC (może to być polisa w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń). Nie prowadzimy spraw przeciwko zagranicznym zarządcom stoków.

Miałeś wypadek na nartach? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie


Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek narciarski:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju. 

Odszkodowanie za wypadek na nartach - procedura dochodzenia roszczeń

Odszkodowanie za zderzenie między narciarzami

Według statystyk, kolizje pomiędzy narciarzami, stanowią około 10–20% wszystkich wypadków na stokach narciarskich. Reguły poruszania się po stokach reguluje regulamin każdego obiektu oraz dekalog FIS, czyli zestaw 10 zasad bezpieczeństwa, określających podstawowe zasady bezpieczeństwa dla narciarzy i snowboardzistów. Niestety nie wszyscy użytkownicy stoków stosują się do tych zasada, co prowadzi do wielu wypadków.

Zderzenia między narciarzami wynikają zazwyczaj z:

  • braku kontroli nad prędkością – narciarz jadący z góry nie ustępuje pierwszeństwa tym znajdującym się niżej;
  • zbyt małych odstępów – jazda w tłoku na zatłoczonych stokach;
  • nieuwagi – np. gwałtowne włączenie się do ruchu lub zatrzymanie w miejscu o ograniczonej widoczności.

Takie kolizje te są częściej poważniejsze w skutkach niż samodzielne upadki, ponieważ dochodzi do nich.

Zderzenie narciarzy na stoku jest traktowane podobnie jak inne zdarzenia, które skutkują szkodami osobowymi lub majątkowymi. W takich przypadkach stosuje się art. 415 Kodeksu cywilnego (zasada winy), który mówi, że kto z własnej winy wyrządza szkodę innej osobie, zobowiązany jest do jej naprawienia. Narciarz, który swoim zachowaniem naruszył zasady bezpieczeństwa i spowodował kolizję, może więc zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wynikłe szkody. Jeśli ma polisę OC, to odszkodowanie wypłaci jego ubezpieczyciel. jeśli nie nie, to musi zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni

Nasza kancelaria pomaga w prowadzeniu tego typu spraw odszkodowawczych zarówno, gdy sprawca ma polisę OC, jak i gdy jej nie ma. Opis naszej sprawy: odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim, spowodowany przez innego narciarza

Co to jest dekalog FIS?

Jak już wcześniej wspomniano, zasady poruszania się po stokach reguluje Dekalog Narciarski FIS, czyli zestaw 10 zasad bezpieczeństwa, określających podstawowe zasady bezpieczeństwa dla narciarzy i snowboardzistów. Zasady te są powszechnie stosowane i często uznawane za standard przy ocenie winy w razie wypadku na stoku. Zasady te są następujące: 

  • POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB: Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
  • PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY: Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
  • WYBÓR TORU JAZDY: Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
  • WYPRZEDZANIE: Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i dostokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
  • RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU: Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
  • ZATRZYMANIE NA TRASIE: Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
  • PODCHODZENIE I SCHODZENIE: Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy
  • PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH: Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  • ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU: W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
  • OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI: Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Jak zachować się po wypadku na stoku?

Po wypadku na stoku narciarskim ważne jest to, by w pierwszej kolejności zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zdarzenia, udzielić im pomocy, a następnie zabezpieczyć dowody na zaistnienie zdarzenia.

Z perspektywy odszkodowawczej, dla osoby poszkodowanej w wypadku, bardzo ważne jest posiadanie danych drugiego uczestnika zdarzenia (sprawcy wypadku), danych wszelkich świadków zdarzenia oraz zabezpieczenie monitoringu przez zarządcę stoku. Dobrze jest także zrobić zdjęcia miejsca wypadku, uszkodzeń sprzętu, tras (np. widocznych oznaczeń i warunków na stoku). Jeśli druga osoba odmawia podania danych osobowych, należy zgłosić ten fakt obsłudze stoku lub wezwać policję. Trzeba pamiętać, ze ratownicy medyczni udzielający pomocy osobie poszkodowanej nie spisują danych świadków ani sprawcy zdarzenia. Ich celem nie jest bowiem odtwarzanie przyczyn wypadku, lecz udzielenie pomocy poszkodowanym i zapewnienie im bezpieczeństwa.

Naturalnym jest, że w chwili wypadku nie zawsze myśli się w pierwszej kolejności o zabezpieczaniu dowodów, ale pominięcie niektórych kwestii na miejscu zdarzenia może skutkować brakiem odszkodowania w przyszłości.

Co w sytuacji gdy sprawca wypadku odjechał bez pozostawienia danych?

Pomimo obowiązku pozostawienia swoich danych kontaktowych, wynikającego z kodeksu FIS, zdarzają się sytuacje, gdy narciarza powodujący wypadek w ogóle się nie zatrzymuje lub też zatrzymuje się, ale później odjeżdża bez pozostawienia swoich danych. Co w takiej sytuacji?

W przypadku, gdy sprawca wypadku na stoku odjechał lub odmawia podania danych, warto podjąć następujące działania:

  • Zapamiętanie szczegółów sprawcy. Warto zwrócić uwagę na wygląd (ubranie, kask, narty/snowboard), oraz kierunek, w którym oddalił się sprawca. Każda informacja może okazać się pomocna.
  • Zgłoszenie zdarzenia obsłudze stoku lub ratownikom GOPR/TOPR. Należy powiadomić ich o wypadku i zachowaniu sprawcy. Obsługa stoku może dysponować dostępem do monitoringu lub danymi z systemu karnetów.
  • Poszukiwanie świadków. Ich zeznania mogą być istotne dla ustalenia odpowiedzialności sprawcy i ustalenie jego tożsamości.
  • Wezwanie policji. nie tylko w przypadku ucieczki sprawcy, ale również w sprawach poważniejszych wypadków, warto skontaktować się z policją, która może przeprowadzić dochodzenie i zebrać dodatkowe informacje, do których osoba poszkodowana może nie mieć dostępu.

Ucieczka sprawcy nie zwalnia go z odpowiedzialności, a zgłoszenie zdarzenia zwiększa szanse na pociągnięcie go do odpowiedzialności prawnej lub cywilnej.

Czy narciarz powinien mieć polisę OC?

Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) dla narciarza to nie tylko forma zabezpieczenia finansowego, ale także odpowiedzialne podejście do uprawiania sportu. Na stoku może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji, w których narciarz spowoduje szkody osobowe lub materialne. Posiadanie OC pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z rekompensatą dla poszkodowanego.

Posiadanie takiej polisy, to przede wszystkim spokój w trakcie wyjazdu. Koszty polis nie są duże, natomiast koszty naprawy sprzętu lub leczenia mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwoty zadośćuczynienia za krzywdę również mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza przy poważnych wypadkach. Wiedza, że w razie wypadku nie trzeba pokrywać roszczeń z własnej kieszeni, pozwala cieszyć się jazdą na nartach bez dodatkowego stresu.

Posiadanie OC pokazuje odpowiedzialne podejście do korzystania ze stoku i ochrony innych narciarzy. OC dla narciarzy to niezbędny element bezpiecznego i świadomego uprawiania sportów zimowych. Wybierając polisę, należy jednak dokładnie przeanalizować jej warunki, aby była dostosowana do indywidualnych potrzeb i planów wyjazdowych.

Odpowiedzialność zarządcy stoku za szkodę powstałą w wyniku wypadku na terenie stoku narciarskiego

Znacznie częściej niż do zderzeń między narciarzami, na stokach dochodzi do samodzielnych upadków ich użytkowników stoków. Takie upadki stanowią nawet do 70–80% wszystkich zdarzeń. Przyczyny takich wypadków są bardzo różne. Może to być brak umiejętności technicznych, czy przekroczenie swoich możliwości, ale również nierówności na stoku (muldy, oblodzenia, niedostateczna ilość śniegu) lub wadliwa infrastruktura (brak odpowiednich zabezpieczeń – np. siatek ochronnych w miejscach niebezpiecznych; uszkodzony sprzęt wyciągowy – np. awarie wyciągów krzesełkowych czy orczyków; 
niewłaściwe oznaczenie tras). Jeśli wypadek nie wynika z wyłącznej winy narciarza, to w pewnych sytuacjach istnieje możliwość obciążenia odpowiedzialnością odszkodowawczą zarządcy stoku.

Odpowiedzialność odszkodowawcza za wypadki na terenie stoków narciarskich w Polsce może być oparta na jednej z dwóch podstaw prawnych. Po pierwsze, podmioty odpowiedzialne za wypadek na nartach mogą odpowiadać za szkody na podstawie art. 415 k.c., zgodnie z którym: "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia" (zasada winy). Za szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (działanie lub zaniechanie) jest źródłem powstania szkody. Powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest łącznym zaistnieniem trzech przesłanek:

  • musi zaistnieć szkoda (np. złamanie nogi przez narciarza),
  • szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (złamanie nogi nastąpiło wskutek wadliwej infrastruktury),
  • musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy (wadliwa infrastruktura doprowadziła do upadku narciarza).

Druga podstawa prawna, to art. 435 k.c. (zasada ryzyka). W doktrynie i orzecznictwie często przyjmuje się, że przedsiębiorstwa prowadzące stoki narciarskie są przedsiębiorstwami wprawianymi w ruch za pomocą sił przyrody. Do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej i cieplnej, bez których to sił prowadzenie działalności byłoby niemożliwe. Trudno bowiem wyobrazić sobie stok narciarski, działając choćby bez wyciągu czy ratraków. Odpowiedzialność przedsiębiorstw wprawianych w ruch za pomocą sił przyrody za szkody unormowana jest w art. 435 k.c. Zgodnie z treścią tego artykułu „Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.”

Zasada ryzyka polega na tym, że właściciel lub zarządca obiektu jest odpowiedzialny za powstałą szkodę w każdym wypadku, chyba że istnieją przesłanki wyłączające jego odpowiedzialność (tzw. przesłanki egzoneracyjne). Należą do nich: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej lub wyłączna wina poszkodowanego. Poszkodowany, aby uzyskać odszkodowanie, nie musi udowadniać winy właściciela lub zarządcy obiektu za zaistniałe zdarzenie i powstałą wskutek niego szkodę. Jeżeli więc dojdzie do wypadku na terenie stoku narciarskiego, którego zarządca odpowiada na zasadzie ryzyka, a który to wypadek nie wynika z winy poszkodowanego, to zasadne jest wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym. Stoki narciarskie posiadają ubezpieczenie OC od tego typu zdarzeń, więc poszkodowany ma możliwość wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że na poszkodowanym – o ile chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie - spoczywa obowiązek zebrania materiału dowodowego. Zgromadzona w sprawie dokumentacja powinna potwierdzać fakt powstania zdarzenia, jego przyczynę, rozmiar powstałych obrażeń, strat majątkowych oraz ich związek ze szkodą.

O jakie roszczenia może się starać osoba poszkodowana w wypadku na nartach?

Jeżeli poszkodowany w wypadku na nartach wykaże odpowiedzialność sprawcy szkody, wówczas może dochodzić następujących roszczeń:

  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, będące formą jednorazowego świadczenia pieniężnego, mającego na celu  złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego;
  • zwrot kosztów związanych z wypadkiem (leczenia, rehabilitacji, dodatkowej opieki, dojazdów, adaptacji miejsca zamieszkania, przygotowania do wykonywania nowego zawodu);
  • rentę uzupełniającą, której celem jest wyrównanie różnicy w dochodach uzyskiwanych przez poszkodowanego po wypadku, w porównaniu do stanu sprzed wypadku;
  • kapitalizację renty - jednorazowe odszkodowanie, gdy poszkodowany w następstwie wypadku stał się inwalidą, a świadczenie to umożliwi mu wykonywanie innego zawodu, czy też rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej; w tym przypadku poszkodowany traci jednak prawo do renty uzupełniającej;
  • rentę na zwiększone potrzeby, zapewniającą poszkodowanemu środki potrzebne do poprawy stanu jego zdrowia po wypadku;
  • zwrot utraconych zarobków, w przypadkach krótszych okresów niesprawności po wypadku, skutkujących niemożnością wykonywania pracy;

Warto podkreślić, że w przypadku gdy poszkodowany sam przyczyni się do zaistnienia wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, to – zgodnie z art. 362 k. c. - przyznane odszkodowanie będzie pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego dokonanej przez sąd w toku postępowania cywilnego.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim

Sprawy z zakresu wypadków na nartach nie należą do spraw łatwych, głównie ze względu na trudności dowodowe, dlatego też warto skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów. Doświadczenie prawników Kancelarii Effect w tego typu sprawach pozwoli skutecznie wywalczyć dla poszkodowanego należne odszkodowanie.

Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek narciarski:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju. 

Dlaczego Kancelaria Effect?

  • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
  • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
  • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
  • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
  • Działamy szybko i skutecznie,
  • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
  • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
  • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.