+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wypadek pasażera autobusu, tramwaju

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Każdego dnia media w naszym kraju donoszą o kolejnych wypadkach z udziałem pojazdów wykonujących przewozy dużej liczby pasażerów. Chodzi zarówno o pojazdy komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje MPK, ZTM KZK GOP), jak i busy prywatnych przewoźników czy też autokary wycieczkowe. Wypadki i stłuczki z udziałem autobusów, busów i tramwajów zdarzają się niemal codziennie. Rzadziej słyszy się o wypadkach autokarów, choć i takie zdarzenia nie należą do rzadkości. Nie każdy wie, że za szkodę odniesioną w takim wypadku, pasażer korzystający z usługi przewozu środkiem komunikacji masowej, może żądać odszkodowania z polisy OC pojazdu, którego kierowca zostanie uznany za winnego spowodowania wypadku.

MIAŁEŚ WYPADEK W AUTOBUSIE, TRAMWAJU LUB AUTOKARZE ? SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC !

Więcej informacji na temat odszkodowania za wypadek lub upadek pasażera w pojeździe komunikacji miejskiej można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226 ;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania przez pasażera komunikacji miejskiej. W razie zaś powierzenia nam prowadzenia sprawy postaramy się, by poszkodowany otrzymał możliwie najwyższe odszkodowanie! ( OPINIE O KANCELARII EFFECT - kliknij link ).


WAŻNE ! 

Odpowiedź na często zadawane przez naszych Klientów pytanie "czy pasażerowi autobusu, należy się odszkodowanie" zazwyczaj jest twierdząca. Bez analizy sprawy niemożliwa jest jednak odpowiedź na pytania typu: "jakie odszkodowanie należy się pasażerowi autobusu" lub też "ile mogę dostać za wypadek jako pasażer tramwaju"

Wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania po wypadku zależy bowiem zawsze od indywidualnych okoliczności sprawy, w tym zwłaszcza wielkości odniesionego uszczerbku na zdrowiu. 

odszkodowanie za wypadek

W poniższym tekście mogą Państwo znaleźć kompleksową informację na temat procesu dochodzenia odszkodowania za wypadek pasażera pojazdu komunikacji miejskiej (autobusu, tramwaju).W innych artykułach mogą Państwo przeczytać o:


JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK, UPADEK PASAŻERA W AUTOBUSIE, TRAMWAJU I AUTOKARZE - PROCEDURA

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KIEROWCY POJAZDU KOMUNIKACJI WOBEC PASAŻERA

Odszkodowanie za wypadek pasażera w autobusie, tramwajuPasażer pojazdu korzystający z usługi płatnego przewozu w ramach komunikacji miejskiej i zbiorowej niemal zawsze będzie uprawniony do dochodzenia odszkodowania powypadkowego z polisy OC, o ile wskutek wypadku odniesie wymierną szkodę (obrażenia ciała lub straty materialne). Co wcale nie oznacza, że uzyskanie odpowiedniego odszkodowania od ubezpieczyciela jest sprawą łatwą.

W razie zderzenia pojazdów, odszkodowanie dla pasażera autobusu lub tramwaju przysługuje z polisy OC tego pojazdu, którego posiadacz ponosi winę za wypadek. Jeżeli natomiast do zdarzenia drogowego dojdzie bez kontaktu z innym pojazdem (wpadnięcie do rowu, uderzenie w drzewo, gwałtowne hamowanie przed zwierzęciem), to pasażer może dochodzić roszczeń z polisy OC pojazdu, którym się poruszał. Odpowiedzialność posiadacza autobusu MPK, autokaru czy tramwaju względem przewożonych pasażerów kształtuje się w oparciu o kodeksową zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.). Poszkodowany pasażer może więc dochodzić odszkodowania, nawet jeśli kierowca pojazdu komunikacji nie ponosi winy za wypadek. Odpowiedzialność wyłączają jedynie trzy przesłanki egzoneracyjne: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego.

JAKIE ROSZCZENIA PRZYSŁUGUJĄ POSZKODOWANEMU PASAŻEROWI  ?

Pasażer, który poniesie szkodę w wypadku autobusu, autokaru czy tramwaju itp. może ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwrotu kosztów związanych z wypadkiem (leczenia, rehabilitacji, dodatkowej opieki, dojazdów, adaptacji miejsca zamieszkania, przygotowania do wykonywania nowego zawodu) oraz renty.

W sytuacji, gdy pasażer poszkodowany w wypadku komunikacyjnym poniesie śmierć, najbliżsi członkowie rodziny zmarłego pasażera pojazdu mogą ubiegać się o zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej, odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, a czasem również o rentę alimentacyjną.

PRZYCZYNIENIE SIĘ PASAŻERA DO WYPADKU A WYPŁATA ODSZKODOWANIA Z OC

W przypadku gdy pasażer sam przyczyni się do zaistnienia wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, to – zgodnie z art. 362 k. c. - odszkodowanie przyznane z polisy OC , może być pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego. Najbardziej typową sytuacją, w której można mówić o przyczynieniu poszkodowanego pasażera autobusu i tramwaju do powstania szkody (a czasem nawet o wyłącznej winie) jest  jazda bez trzymania się poręczy.

PRZYKŁADOWE KWOTY UZYSKANE W SPRAWACH O ODSZKODOWANIE DLA PASAŻERA POJAZDU

PRAWIE 100.000 ZŁ ODSZKODOWANIA ZA WYPADEK DLA PASAŻERKI AUTOBUSU MPK

W 2014r. Pani T. Ż. jechała jako pasażerka autobusu MPK. W trakcie jazdy doszło do nagłego i niespodziewanego hamowania autobusu. W wyniku tego hamowania, pasażerka spadła, uderzając plecami o podłogę, natomiast głową o podstawę siedzenia. Na miejsce zdarzenia wezwana została policja oraz karetka pogotowia ratunkowego, która zabrała Poszkodowaną na SOR. Badania wykazały krwiaka podtwardówkowego nad lewym płatem skroniowym, krwiaka przymózgowego w tylnej części szczeliny międzypółkulowej, złamanie kości klinowej, złamanie obojczyka, a także złamanie nadgarstka. Poszkodowana przebywała w szpitalu przez kilka tygodni. W tym czasie przeszła dwa zabiegi operacyjne - najpierw trepanację otworkową czaszki po stronie lewej, a następnie otwartą repozycję i stabilizację wewnętrzną złamanego obojczyka. Obrażenia pozostawiły trwały ślad na zdrowiu i psychice Poszkodowanej. Objawy Cerebrastenii pourazowej (bóle i zawroty głowy, połączone z zaburzeniami równowagi i nudnościami oraz zaniki pamięci i problemy ze snem), ze względu na wiek Poszkodowanej nie rokują na poprawę.

Kancelaria Effect podjęła się reprezentacji w sprawie o odszkodowanie za wypadek w autobusie. Kancelaria Effect zwróciła się do ubezpieczyciela MPK o wypłatę stosownych świadczeń. Ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność za wypadek w autobusie na zasadzie ryzyka, a następnie wypłacił na rzecz poszkodowanej pasażerki kwotę niemal 25.000 zł, która po odwołaniu złożonym przez Kancelarię Effect została podwyższona do kwoty ok. 35.000 zł. W ocenie Kancelarii Effect, kwota ta nie była adekwatna do odniesionych obrażeń, w związku z czym sprawa została skierowana na drogę sądową. Sąd zasądził na rzecz poszkodowanej pasażerki autobusu dodatkowe świadczenia w wysokości ponad 60.000 zł, a także zwrot pełnych kosztów procesu.

UZYSKAMY DLA CIEBIE ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK W AUTOBUSIE LUB TRAMWAJU!

Odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń za wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego pasażera pojazdu komunikacji miejskiej wynika z odpowiednich przepisów prawa. Niestety, często zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zniżają wypłacane odszkodowania lub tez odmawiają poszkodowanym pasażerom wypłaty świadczeń. Odsyłają one poszkodowanych na drogę sądową, wiedząc, że jest to skuteczny sposób na zniechęcenie ich do starań o odszkodowanie za wypadek w autobusie czy tramwaju. W przypadku jednak, gdy poszkodowany pasażer pojazdu komunikacji miejskiej reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika, ubezpieczyciele bardzo często wypłacają wyższe odszkodowanie.

Nasza kancelaria odszkodowawcza z Krakowa prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowania za wypadki komunikacyjne, w tym o odszkodowanie za wypadek dla pasażera pojazdu komunikacji zbiorowej. W ramach świadczonych usług odszkodowawczych, Kancelaria Effect uzyskuje dla swoich Klientów m.in.  zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w wypadku autobusowym, odszkodowanie za wypadek w tramwaju, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, zwrot utraconych dochodów, zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także opieką sprawowaną przez osoby trzecie oraz zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych. Specjalizujemy się również w uzyskiwaniu zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej.

Nasza prowizja za prowadzenie spraw jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co uda się uzyskać, dlatego zależy nam by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Nikt niczym nie ryzykuje, bo każdy dostaje na swoje konto to, co zgodnie z umową mu się należy i nikt nikomu nic nie musi przekazywać. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.

Więcej informacji na temat odszkodowań powypadkowych można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerami: 690 453 226 lub 690 454 238;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki komunikacyjne !

Zapraszamy do współpracy.
Kancelaria Effect S.C.

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 4 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.