+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odszkodowanie za wypadek pasażera w autobusie, autokarze, pociągu, tramwaju, taxi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdego dnia media w naszym kraju donoszą o kolejnych wypadkach z udziałem pojazdów wykonujących płatne przewozy pasażerskie. Chodzi zarówno o  pojazdy komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje MPK, ZTM KZK GOP), jak i busy prywatnych przewoźników, pociągi, taksówki czy nawet autokary wycieczkowe. Wypadki i stłuczki z udziałem autobusów, busów i tramwajów zdarzają się niemal codziennie. Rzadziej słyszy się o wypadkach pociągów i autokarów, choć i takie zdarzenia nie należą do rzadkości. Nie każdy wie, że za szkodę odniesioną w takim wypadku, pasażer korzystający z usługi płatnego przewozu, może żądać odszkodowania z polisy OC pojazdu. Co więcej, takie odszkodowanie za wypadek lub upadek dla pasażera autobusu, autokaru, tramwaju, pociągu, taxi, ubera należy się nawet wtedy, gdy kierowca pojazdu nie ponosi winy za zdarzenie (zasada ryzyka).


MIAŁEŚ WYPADEK W AUTOBUSIE, BUSIE, AUTOKARZE, POCIĄGU, TAKSÓWCE LUB TRAMWAJU ? SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC !

Więcej informacji na temat odszkodowania za wypadek lub upadek pasażera w pojeździe komunikacji można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

  • telefonicznie, pod numerami: 690 453 226 lub 690 454 238;
  • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki komunikacyjne !


WAŻNE ! 

Odpowiedź na często zadawane przez naszych Klientów pytanie "czy pasażerowi autobusu, należy się odszkodowanie" zazwyczaj jest twierdząca. Bez analizy sprawy niemożliwa jest jednak odpowiedź na pytania typu: "jakie odszkodowanie należy się pasażerowi autobusu" lub też "ile mogę dostać za wypadek jako pasażer tramwaju"

Wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania po wypadku zależy bowiem zawsze od indywidualnych okoliczności sprawy, w tym zwłaszcza wielkości odniesionego uszczerbku na zdrowiu. 


W poniższym tekście mogą Państwo znaleźć kompleksową informację na temat procesu dochodzenia odszkodowania za wypadek lub upadek pasażera korzystającego z usługi płatnego przewozu w pojeździe komunikacji miejskiej (autobusie, tramwaju), a także dla pasażera busa, pociągu, autokaru i taksówki. Artykuł o odszkodowaniu dla pasażera samochodu, motocykla lub ciągnika rolniczego mogą Państwo przeczytać pod  linkiem - odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego.

JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZA WYPADEK, UPADEK PASAŻERA W AUTOBUSIE, AUTOKARZE, POCIĄGU, TRAMWAJU, TAXI - PROCEDURA

Pasażer pojazdu korzystający z usługi płatnego przewozu niemal zawsze będzie uprawniony do dochodzenia odszkodowania powypadkowego z polisy OC, o ile wskutek wypadku odniesie wymierną szkodę (obrażenia ciała lub straty materialne). Co wcale nie oznacza, że uzyskanie odpowiedniego odszkodowania od ubezpieczyciela jest sprawą łatwą.

W razie zderzenia pojazdów, odszkodowanie dla pasażera przysługuje z polisy OC tego pojazdu, którego posiadacz ponosi winę za wypadek. Jeżeli natomiast do zdarzenia drogowego dojdzie bez kontaktu z innym pojazdem (wpadnięcie do rowu, uderzenie w drzewo, gwałtowne hamowanie przed zwierzęciem), to pasażer może dochodzić roszczeń z polisy OC pojazdu, którym się poruszał. Odpowiedzialność kierowcy autobusu MPK, autokaru, busa tramwaju bądź taksówki względem przewożonych pasażerów kształtuje się w oparciu o kodeksową zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.). Poszkodowany pasażer może więc dochodzić odszkodowania, nawet jeśli kierowca pojazdu komunikacji nie ponosi winy za wypadek. Odpowiedzialność wyłączają jedynie trzy przesłanki egzoneracyjne: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego.

JAKIE ROSZCZENIA PRZYSŁUGUJĄ POSZKODOWANEMU PASAŻEROWI  ?

Pasażer, który poniesie szkodę w wypadku autobusu, autokaru, tramwaju itp. może ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwrotu kosztów związanych z wypadkiem (leczenia, rehabilitacji, dodatkowej opieki, dojazdów, adaptacji miejsca zamieszkania, przygotowania do wykonywania nowego zawodu) oraz renty.

W sytuacji, gdy pasażer poszkodowany w wypadku komunikacyjnym poniesie śmierć, najbliżsi członkowie rodziny zmarłego pasażera pojazdu mogą ubiegać się o zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej, odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, a czasem również o rentę alimentacyjną.

PRZYCZYNIENIE SIĘ PASAŻERA DO WYPADKU A WYPŁATA ODSZKODOWANIA Z OC

W przypadku gdy pasażer sam przyczyni się do zaistnienia wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, to – zgodnie z art. 362 k. c. - odszkodowanie przyznane z polisy OC , może być pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego. Najbardziej typowe sytuacje, w których można mówić o przyczynieniu poszkodowanego pasażera taksówki, to jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W przypadku wypadków w autobusie i tramwaju może to być np. jazda bez trzymania się poręczy.

WNIOSEK O ODSZKODOWANIE DO MPK, ZTM, KZK GOP

Proces dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia OC rozpoczyna się od uzyskania numeru polisy OC od zakładu komunikacji miejskiej lub innego przewoźnika, a następnie zgłoszenia szkody temu ubezpieczycielowi. Wniosek o doszkodowanie można złożyć bezpośrednio do zakładu komunikacji miejskiej (MPK, ZTM KZK GOP), ale sprawa i tak zostanie przekazana do ubezpieczyciela, który powinien wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, a w sprawach bardziej skomplikowanych w ciągu 90 dni. Niestety zwykle nie kończy to sprawy, a żeby uzyskać odpowiednią wysokość odszkodowania dla pasażera trzeba skierować sprawę na drogę sądową.

PRZYKŁADOWE KWOTY UZYSKANE W SPRAWACH O ODSZKODOWANIE DLA PASAŻERA POJAZDU

PRAWIE 100.000 ZŁ ODSZKODOWANIA ZA WYPADEK DLA PASAŻERKI AUTOBUSU MPK

W 2014r. Pani T. Ż. jechała jako pasażerka autobusu MPK. W trakcie jazdy doszło do nagłego i niespodziewanego hamowania autobusu. W wyniku tego hamowania, pasażerka spadła, uderzając plecami o podłogę, natomiast głową o podstawę siedzenia. Na miejsce zdarzenia wezwana została policja oraz karetka pogotowia ratunkowego, która zabrała Poszkodowaną na SOR. Badania wykazały krwiaka podtwardówkowego nad lewym płatem skroniowym, krwiaka przymózgowego w tylnej części szczeliny międzypółkulowej, złamanie kości klinowej, złamanie obojczyka, a także złamanie nadgarstka. Poszkodowana przebywała w szpitalu przez kilka tygodni. W tym czasie przeszła dwa zabiegi operacyjne - najpierw trepanację otworkową czaszki po stronie lewej, a następnie otwartą repozycję i stabilizację wewnętrzną złamanego obojczyka. Obrażenia pozostawiły trwały ślad na zdrowiu i psychice Poszkodowanej. Objawy Cerebrastenii pourazowej (bóle i zawroty głowy, połączone z zaburzeniami równowagi i nudnościami oraz zaniki pamięci i problemy ze snem), ze względu na wiek Poszkodowanej nie rokują na poprawę.

Kancelaria Effect podjęła się reprezentacji w sprawie o odszkodowanie za wypadek w autobusie. Kancelaria Effect zwróciła się do ubezpieczyciela MPK o wypłatę stosownych świadczeń. Ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność za wypadek w autobusie na zasadzie ryzyka, a następnie wypłacił na rzecz poszkodowanej pasażerki kwotę niemal 25.000 zł, która po odwołaniu złożonym przez Kancelarię Effect została podwyższona do kwoty ok. 35.000 zł. W ocenie Kancelarii Effect, kwota ta nie była adekwatna do odniesionych obrażeń, w związku z czym sprawa została skierowana na drogę sądową. Sąd zasądził na rzecz poszkodowanej pasażerki autobusu dodatkowe świadczenia w wysokości ponad 60.000 zł, a także zwrot pełnych kosztów procesu.

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ ZA WYPADKI KOMUNIKACYJNE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU

Odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń za wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego pasażera pojazdu komunikacji miejskiej wynika z odpowiednich przepisów prawa. Niestety, często zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zniżają wypłacane odszkodowania lub tez odmawiają poszkodowanym pasażerom wypłaty świadczeń. Odsyłają one poszkodowanych na drogę sądową, wiedząc, że jest to skuteczny sposób na zniechęcenie ich do starań o odszkodowanie za wypadek w autobusie czy tramwaju. W przypadku jednak, gdy poszkodowany pasażer pojazdu komunikacji miejskiej lub taksówki reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika, ubezpieczyciele bardzo często wypłacają wyższe odszkodowanie.

Nasza kancelaria odszkodowawcza z Krakowa prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowania za wypadki komunikacyjne, w tym o odszkodowanie za wypadek dla pasażera pojazdu komunikacji zbiorowej. W ramach świadczonych usług odszkodowawczych, Kancelaria Effect uzyskuje dla swoich Klientów m.in.  zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w wypadku autobusowym, odszkodowanie za wypadek w tramwaju, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, zwrot utraconych dochodów, zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także opieką sprawowaną przez osoby trzecie oraz zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych. Specjalizujemy się również w uzyskiwaniu zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej.

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH W CAŁEJ POLSCE

Więcej informacji na temat odszkodowań powypadkowych można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

  • telefonicznie, pod numerami: 690 453 226 lub 690 454 238;
  • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki komunikacyjne !

Zapraszamy do współpracy.
Kancelaria Effect S.C.

Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 7 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.