+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wypadek pasażera taksówki, Ubera

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Wypadki z udziałem taksówek nie należą do rzadkości. Każdego dnia korzystają z nich bowiem tysiące ludzi. Czym więcej zaś ludzi korzysta z tego środka transportu, tym większe jest ryzyko wypadku. W ostatnich latach pojawiła się również konkurencja dla TAXI, w postaci firm świadczących usługi płatnego przewozu, takich jak Uber czy Bolt. Ich popularność rośnie z każdym dniem. Pasażerowie korzystający z usług wszystkich wyżej wskazanych podmiotów, w razie zaistnienia wypadku i odniesienia w nim szkody, mają prawo do dochodzenia roszczeń z polisy OC. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wbrew obiegowym opiniom nie ma żadnych różnic w dochodzeniu świadczeń z OC dla pasażerów taksówek i pasażerów Ubera czy Bolta. W jednym i drugim przypadku zakres odpowiedzialności oraz procedura dochodzenia roszczeń są jednakowe.


Miałeś wypadek jako pasażer taksówki lub Ubera? Sprawdź jak możemy Ci pomóc?

Więcej informacji na temat odszkodowania za wypadek pasażera korzystającego z usługi płatnego przewozu Taxi, Uber, Bolt można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226 ;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania dla poszkodowanego pasażera. W razie zaś powierzenia nam prowadzenia sprawy postaramy się, by poszkodowany otrzymał możliwie najwyższe odszkodowanie! ( OPINIE O KANCELARII EFFECT - kliknij link ).


odszkodowanie dla pasażera taksówki, ubera

W poniższym tekście mogą Państwo znaleźć kompleksową informację na temat procesu dochodzenia odszkodowania za wypadek pasażerataksówki, taxi Ubera i innych firm wykonujących płatny przewóz. W innych artykułach mogą Państwo przeczytać o:


Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w taksówce lub Uberze - procedura

Odpowiedzialnośc kierowcy taksówki i Ubera względem przewożonych pasażerów

Odszkodowanie dla pasażera taksówki, TAXI, UberaPasażer pojazdu korzystający z usługi płatnego przewozu, takiego jak taksówka, Uber czy Bolt niemal zawsze będzie uprawniony do dochodzenia odszkodowania powypadkowego z polisy OC, o ile wskutek wypadku odniesie  szkodę (obrażenia ciała lub straty materialne). 

W razie zderzenia dwóch lub więcej pojazdów, odszkodowanie dla pasażera przysługuje z polisy OC tego pojazdu, którego posiadacz zostanie uznany za winnego spowodowania wypadku. Wynika to z art. 436. § 2 k.c., zgodnie z którym "w razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych".

Jeżeli natomiast do zdarzenia drogowego dojdzie bez kontaktu z innym pojazdem (wpadnięcie do rowu, uderzenie w drzewo, gwałtowne hamowanie przed zwierzęciem), to pasażer może dochodzić roszczeń z polisy OC pojazdu, którym się poruszał. Odpowiedzialność kierowcy taksówki, Uber czy Bolta względem przewożonych pasażerów kształtuje się w oparciu o kodeksową zasadę ryzyka (art. 436. § 1 k.c.).  Poszkodowany pasażer może więc dochodzić odszkodowania, nawet jeśli kierowca pojazdu komunikacji nie ponosi winy za wypadek. Wystarczy fakt, że do wypadku dojdzie w związku z ruchem pojazdu. Odpowiedzialność wyłączają jedynie trzy przesłanki egzoneracyjne: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej oraz wyłączna wina poszkodowanego. Kluczowy jest tutaj fakt pobiernia opłaty za przejazd. Dzięki temu przejazd Uberem czy Boltem nie jest traktowany jako przewóz z grzeczności, przy którym odpowiedzialność kształtowana jest w oparciu o zasadę winy.

Jakie roszczenia przysługują pasażerowi poszkodowanemu w wypadku?

Pasażer, który poniesie szkodę w wypadku pojazdu, wykoujacego płatny przewóz może ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwrotu kosztów związanych z wypadkiem (leczenia, rehabilitacji, dodatkowej opieki, dojazdów, adaptacji miejsca zamieszkania, przygotowania do wykonywania nowego zawodu) oraz renty.

W sytuacji, gdy pasażer poszkodowany w takim wypadku komunikacyjnym poniesie śmierć, najbliżsi członkowie rodziny zmarłego pasażera pojazdu mogą ubiegać się o zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej, odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, a czasem również o rentę alimentacyjną.

Przyczynienie się pasażera taksówki do zwiększenia rozmiarów szkody

W przypadku gdy pasażer sam przyczyni się do zaistnienia wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, to – zgodnie z art. 362 k. c. - odszkodowanie przyznane z polisy OC, może być pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego. Najbardziej typowe sytuacje, w których można mówić o przyczynieniu poszkodowanego pasażera taksówki, Ubera czy Bolta, to jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. 

Taksówka i Uber - czy jest jakaś różnica w kwestiach odszkodowania po wypadku?

Wbrew obiegowym opiniom nie ma żadnych różnic w dochodzeniu świadczeń z OC dla pasażerów taksówek i pasażerów Ubera lub innych firm świadczących usługi płatnego przewozu. W każdym z tych przypadków odpowiedzialność względem pasażera opiera się o zasadę ryzyka, wynikającą z  436. § 1 k.c. Kluczowy jest tutaj fakt odpłatności w wykonywanym przewozie. Przy braku odpłatności przewóz obcej osoby byłby traktowany jako przewóz z grzeczności (np. zabranie autostopwicza). W takiej sytuacji za szkody wyrządzone temu pasażerowi kierowca odpowiadałby na zasadzie winy. Różnice pomiędzy przewozem odpłatnym i przewozem z grzeczności wyjasniają poniższe przykłady.


PRZYKŁAD 1: 

Kierowca taksówki lub Ubera zabiera pasażera, a w trakcie jazdy dochodzi do wypadku spowodowanego przez innego kierowcę. W takiej sytuacji pasażer może żądać odszkodowania od z polisy OC drugiego pojazdu.  (art. 436. § 2 k.c.).

PRZYKŁAD 2: 

Kierowca taksówki lub Ubera zabiera pasażera, a w trakcie jazdy dochodzi do wypadku z jego winy. W takiej sytuacji pasażer może żądać odszkodowania z polisy OC pojazdu, którym się poruszał.  (art. 436. § 1 k.c.).

PRZYKŁAD 3: 

Kierowca pojazdu mechanicznego zabiera nieodpłatnie autstopowicza (przewóz z grzeczności), a w trakcie jazdy dochodzi do wypadku z jego winy. W takiej sytuacji pasażer może żądać odszkodowania z polisy OC pojazdu, którym się poruszał. (art. 436. § 2 zd. 1 k.c.).

PRZYKŁAD 4: 

Kierowca pojazdu mechanicznego zabiera nieodpłatnie autstopowicza (przewóz z grzeczności), a w trakcie jazdy dochodzi do wypadku bez jego winy ( (np. jechał z dozwolobną prędkością, a w auto uderzyło dzikie zwierze). W takiej sytuacji pasażer nie może żądać odszkodowania z polisy OC tego pojazdu. (art. 436. § 2 zd. 2  k.c.).


Uzyskamy odszkodowanie za wypadek w taksówce lub Uberze

Odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń za wypłatę odszkodowania dla poszkodowanego pasażera pojazdu wykonującego usługe płatnego przewozu wynika z odpowiednich przepisów prawa. Niestety, często zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zniżają wypłacane odszkodowania lub tez odmawiają poszkodowanym pasażerom wypłaty świadczeń. Odsyłają one poszkodowanych na drogę sądową, wiedząc, że jest to skuteczny sposób na zniechęcenie ich do starań o należe odszkodowanie za wypadek w taksówce W przypadku jednak, gdy poszkodowany pasażer reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika, ubezpieczyciele bardzo często wypłacają wyższe odszkodowanie.

Nasza kancelaria odszkodowawcza z Krakowa prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowania za wypadki komunikacyjne, w tym o odszkodowanie za wypadek dla pasażera takdsówki czy Ubera  W ramach świadczonych usług odszkodowawczych, Kancelaria Effect uzyskuje dla swoich Klientów m.in.  zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, zwrot utraconych dochodów, zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także opieką sprawowaną przez osoby trzecie oraz zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych. Specjalizujemy się również w uzyskiwaniu zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej.

Nasza prowizja za prowadzenie spraw jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co uda się uzyskać, dlatego zależy nam by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Nikt niczym nie ryzykuje, bo każdy dostaje na swoje konto to, co zgodnie z umową mu się należy i nikt nikomu nic nie musi przekazywać. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.

Więcej informacji na temat odszkodowań powypadkowych można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerami: 690 453 226 lub 690 454 238;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki komunikacyjne !


 

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.