+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Mimo epidemii pracujemy bez przeszkód! Miałeś wypadek? Napisz do nas lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Strata kogoś bliskiego jest zawsze niezwykle bolesna, szczególnie gdy dochodzi do tego wskutek wypadku samochodowego z winy innego kierowcy. W takiej sytuacji rodzinie i najbliższym zmarłego należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku. Nasza Kancelaria pomaga w uzyskaniu takich świadczeń. Warunkiem do przyznania świadczeń jest  wykazanie stosunku bliskości pomiędzy osobą zmarłą, a osobą występującą z roszczeniem, a także udowodnienie rozmiaru poniesionej krzywdy i straty.

Kancelaria Effect skutecznie pomaga rodzinom ofiar wszelkich śmiertelnych wypadków komunikacyjnych w uzyskaniu odpowiednich świadczeń odszkodowawczych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia po stracie osoby najbliższej w wyniku wypadku komunikacyjnego. Działamy rzetelnie i uczciwie. Nie pozyskujemy w nielegalny sposób danych osób poszkodowanych, nie nachodzimy ludzi w domach czy szpitalach. Świadczą o tym same pozytywne opinie klientów o naszych usługach.

POMAGAMY UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE PO ŚMIERCI OSOBY BLISKIEJ Z OC SPRAWCY WYPADKU KOMUNIKACYJNEGO

Więcej informacji, na ten temat możliwości dochodzenia świadczeń odszkodowawczych z OC za śmierć osoby bliskiej, można uzyskać kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerem: 690 453 226;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy czy jest możliwość aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym. 

Kancelaria Effect zawsze dba o to, by wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć bliskiego była jak najwyższa. Naszym celem jest to, by zakład ubezpieczeń nie odmówił wypłaty, nie zaniżył wysokości świadczeńlecz wypłacił to, co rzeczywiście się należy! Ustalając odpowiednią kwotę świadczeń bazujemy na naszym wieloletnim doświadczeniu, popartym setkami wygranych procesów sądowych z ubezpieczycielami.

Nasza prowizja za prowadzenie spraw jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co uda się uzyskać, dlatego zależy nam by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Nikt niczym nie ryzykuje, bo każdy dostaje na swoje konto to, co zgodnie z umową mu się należy i nikt nikomu nic nie musi przekazywać. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej

Straciłeś w wypadku komunikacyjnym osobę bliską? Koniecznie przeczytaj poniższe informacje!

 • Najkrótszy termin przedawnienia roszczeń, to 3 lata od daty zdarzenia, a w przypadku gdy szkoda wynikła z przestępstwa, to 20 lat. Nie ma konieczności by występować z roszczeniem o zadośćuczynienie za krzywdę lub zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej w ciągu 7 czy 30 dni od dnia wypadku.
 • Odwiedził cię agent odszkodowawczy, którego sam nie zapraszałeś? Zadzwonił na twój numer telefonu? Zapytaj skąd ma twoje dane. Takie dane z reguły nie są dostępne w Internecie, chyba, że sam je udostępniłeś.
 • Agent odwiedził cię w domu bądź w szpitalu? Przed podpisaniem umowy poproś o jej wzór i kilka dni na zastanowienie. Przeczytaj dokładnie warunki.
 • Sprawdź firmę, którą agent reprezentuje. Poczytaj opinie. Zwróć uwagę zwłaszcza na opinie negatywne, bo pozytywne można bez trudu kupić.
 • Zweryfikuj w innych źródłach, czy informacje podane przez agenta są prawdziwe, a proponowane wynagrodzenie za prowadzenie sprawy adekwatne do stopnia jej trudności oraz stawek rynkowych.
 • Podpisałeś umowę w domu lub szpitalu? Masz 14 dni na odstąpienie od niej bez żadnych warunków i kosztów!
 • Agent nie poinformował cię o możliwości odstąpienia? Termin na odstąpienie wydłuża się do roku.

W poniższym artykule opisujemy procedurę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC pojazdu, w związku ze smiercią osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym (wypadki samochodowe, motocyklowe, potrącenia pieszych i rowerzystów). Artykuł ten nie dotyczy dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z ZUS, KRUS ani z polis NNW. W artykule znajdą Państwo informacje na temat tego, od kogo należy żądać wypłaty świadczeń, od czego zależy ich wysokość, a także na co uważać. W sprawach o zadośćuczyniene po śmierci należy bowiem bardzo uważać na wszelkiej maści agentów odszkodowawczych, którzy nagabują rodzinę nawet w dniu pogrzebu. Bulwersujący przykład tego praktyk można zobaczyć w tym artykule.

WYSOKOŚĆ ZADOŚĆUCZYNIENIA PO ŚMIERCI OSOBY BLISKIEJ Z OC SPRAWCY WYPADKU

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiejWysokość zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej nie zależy od pogorszenia się sytuacji materialnej osoby uprawnionej do dochodzenia świadczeń. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby bliskiej i pomoc uprawnionemu w dostosowaniu się do zmienionej  sytuacji. Jest to świadczenie jednorazowe, stanowiące finansowe odzwierciedlenie rozmiaru krzywdy. Kwota zadośćuczynienia nie zależy od statusu materialnego, lecz od rozmiaru poniesionej krzywdy, stopnia pokrewieństwa oraz więzi emocjonalnej i duchowej pomiędzy zmarłym a uprawnionym. Kwota zadośćuczynienia może być również odnoszona do stopy życiowej społeczeństwa. Kwota ta nie może ani symboliczna ani też nadmiernie wysoka.

Oczywistym jest, że żadne zadośćuczynienie nie jest w stanie zrekompensować krzywdy jaką jest utrata bliskiej osoby, natomiast na pewno pomaga choćby częściowo poradzić sobie ze skutkami zdarzenia.

Kwota zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby jest szacowana indywidualnie, na podstawie wszelkich okoliczności sprawy, dlatego w takich sprawa warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który nie tylko prawidłowo oszacuje kwotę, ale też skutecznie ją wyegzekwuje od zakładu ubezpieczeń.

JAKIE JEST ODSZKODOWANIE ZA ŚMIERĆ OSOBY NAJBLIŻSZEJ Z OC SPRAWCY WYPADKU

Odszkodowanie za śmierć osoby najbliższej, przysługuje w sytuacji, gdy osoby bliskie poniosą koszty leczenia lub pogrzebu zmarłego, ale także wówczas, gdy pogorszy się ich sytuacja finansowa. Najczęstszym przypadkiem dochodzenia odszkodowania po śmierci osoby najbliższej jest sytuacja, gdy zmarły był jedynym lub głównym żywicielem rodziny. W takiej sytuacji, małżonek lub dzieci mogą domagać się stosownej rekompensaty. Dotyczy to również osób, wobec których poszkodowany spełniał obowiązek alimentacyjny.

KRĄG OSÓB UPOWAŻNIONYCH DO DOCHODZENIA ŚWIADCZEŃ Z POLISY OC SPRAWCY

Zadośćuczynienie i odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej przysługuje osobom najbliższym, w tym zwłaszcza krewnym w linii prostej oraz małżonkowi. Najczęściej spotykane sytuacje, to:

 • dochodzenie odszkodowania po śmierci małżonka, 
 • dochodzenie odszkodowania po śmierci dziecka,
 • dochodzenie odszkodowania po śmierci rodzica (mamy, taty),
 • dochodzenie odszkodowania po śmierci brata lub siostry, 
 • dochodzenie odszkodowania po śmierci wnuka
 • dochodzenie odszkodowania po śmierci dziadka lub babci.

Świadczenia odszkodowawcze mogą być jednak przyznane również innym osobom (np. konkubentom, macochom, ojczymom, a nawet teściom, zięciom lub synowym). Warunkiem jest wykazanie przez nich stosunku bliskości. Ważne jest to, że roszczenie przysluguje każdej z osób najbliższych z osobna. Każda z nich może wystąpić z odrębnym roszczeniem, niezależnie od pozostałych osób bliskich.

JAK UZYSKAĆ ŚWIADCZENIA ODSZKODOWAWCZE Z OC PO WYPADKU ŚMIERTELNYM?

Roszczenie o zadośćuczynienie i odszkodowanie po śmierci osoby najbliższej należy zgłosić do zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd miał wykupione - ważne na dzień wypadku - ubezpieczenie OC. Roszczenie, co do zasady, należy złożyć w terminie 3 lat od dnia zdarzenia, jednak gdy zdarzenie posiada znamiona przestępstwa (sprawca został skazany wyrokiem), czas ten wydłuża się do 20 lat. Termin ten został podwyższony nowelizacją w dniu 10.08.2007r. Wcześniej wynosił  on bowiem 10 lat. Roszczenia, które powstały przed zmianą, ale na dzień 10.08.2007r. nie były przedawnione, również mają 20-letni termin przedawnienia.

Roszczenie osoby małoletniej o naprawienie szkody nie może się skończyć wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletniości. Jeśli więc wskutek wypadku śmiertelnego szkodę poniosło małoletnie dziecko (syn, córka, brat lub siostra ofiary), to może ono dochodzić świadczeń co najmniej do skończenia 20 roku życia.

PRZYKŁADY ZDARZEŃ DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci kierowcy pojazdu (samochodu, motocykla)

Zadośćuczynienie po śmierci kierowcy pojazdu może zostać przyznane, tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia co najmniej dwóch pojazdów, a poszkodowany nie był sprawcą wypadku. Aby dochodzić świadczeń po śmierci kierowcy, wina za zdarzenie musi spoczywać na kierowcy innego pojazdu. I to właśnie z polisy OC tego drugiego pojazdu należy dochodzić świadczeń.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci pieszego potrąconego przez pojazd

W przypadku gdy zaistnieje śmiertelne potrącenie pieszego, najbliżsi członkowie rodziny mogą ubiegać się o świadczenia po śmierci osoby najbliższej z polisy OC pojazdu, który potrącił pieszego. Świadczenia te przysługują najbliższym, o ile w toku postępowania karnego pieszy nie zostanie uznany za osobę, której zachowanie stanowiło wyłączną przyczynę wypadku.

Więcej na temat spraw odszkodowawczych z udziałem pieszych piszemy w artykule - odszkodowanie za potrącenie pieszego z OC sprawcy.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci pasażera pojazdu

W przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym ze skutkiem śmiertelnym dla pasażera uczestniczył tylko jeden pojazd, prawo do dochodzenia zadośćuczynienia po śmierci pasażera przysługuje z polisy OC tego pojazdu. Odpowiedzialność kierowcy samochodu względem pasażerów kształtuje się w oparciu o zasadę ryzyka. Nie trzeba udowadniać winy kierowcy za zdarzenie i powstałą wskutek niego szkodę. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie tzw. "przewóz z grzeczności", przy którym warunkiem wypłaty odszkodowania dla pasażera jest wina po stronie kierowcy pojazdu. Przewozem z grzeczności nie jest przewóz rodziny lub osoby bliskiej, choćby nawet był nieodpłatny.

W razie  zderzenia pojazdów, do którego dojdzie z winy jednego z kierowców, odszkodowania mogą dochodzić wszyscy poszkodowani pasażerowie sprawcy, a także poszkodowany kierowca drugiego pojazdu i wszyscy jego pasażerowie. 

W przypadku pasażerów możemy mieć do czynienia z przyczynieniem  - np. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa albo jazda z kierowcom, z którym wcześniej piło się alkohol. W takiej sytuacji roszczenia będą odpowiednio zmniejszone. 

Więcej na temat spraw odszkodowawczych z udziałem pasażerów piszemy w artykule - odszkodowanie z OC dla pasażera wypadku.

Sprawca wypadku i ofiara osobami najbliższymi

Zdarza się, że rodzina ofiary nie chce lub boi się dochodzić należnego im zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek, gdy sprawcą jest osoba bliska (rodzic, mąż, żona, znajomy). Jest to oczywiście błąd, ponieważ zgodnie z art. 822 § 4 k.c. uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia OC może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela. Tak więc, to zakład ubezpieczeń, a nie sprawca poniesie finansowe konsekwencje wypadku

Więcej na ten temat piszemy w artykule - odszkodowanie dla pasażera pojazdu, gdy sprawca wypadku jest dla niego osobą bliską.

Nieznany sprawca wypadku śmiertelnego

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku śmiertelnym należy się również wtedy, gdy sprawca jest nieznany i zbiegł z miejsca zdarzenia. W takich wypadkach, w miejsce zakładu ubezpieczeń wstępuje bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warunkiem do dochodzenia świadczeń jest udowodnienie, że do wypadku doprowadził inny pojazd mechaniczny. 

DOCHODZENIE ODSZKODWAŃ ZA WYPADKI SAMOCHODOWE ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM

Pomimo tego, że odpowiedzialność zakładów ubezpieczeń za naprawę szkód wynika z odpowiednich przepisów, bardzo często zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele zniżają wypłacane świadczenia lub też odmawiają wypłaty, pomimo oczywistych przesłanek. Odsyłają one poszkodowanych na drogę sądową, wiedząc, że jest to skuteczny sposób na zniechęcenie ich do starań o należne odszkodowanie. W związku z tym warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. W razie reprezentacji przez profesjonalny podmiot, ubezpieczyciele często wydają korzystniejsze decyzje. Wiedzą bowiem, że taki pełnomocnik nie zawaha się skierować sprawę na drogę sądową.

Nasza kancelaria odszkodowawcza prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej. Walczymy o świadczenia dla rodzin ofiar wypadków samochodowych, a takżedla rodzin śmiertelnie potrąconych pieszych i rowerzystów.

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ ODSZKODOWAWCZYCH W CAŁEJ POLSCE

Więcej informacji na temat odszkodowań powypadkowych można uzyskać, kontaktując się z naszymi prawnikami:

 • telefonicznie, pod numerami: 690 453 226 lub 690 454 238;
 • drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę i ocenimy możliwość uzyskania świadczeń odszkodowawczych. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki komunikacyjne !


Zapraszamy do współpracy.

Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.