+48 690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Napisz lub zadzwoń 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

Kancelaria Effect skutecznie pomaga rodzinom ofiar wszelkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w uzyskaniu odpowiednich świadczeń tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej z polisy OC sprawcy wypadku.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z polisy OC sprawcy wypadku

Chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy po śmierci osoby bliskiej ?

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226;
 • wyślij wiadomość na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • wyślij wiadomość przez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej prowadzenia.

Nasza Kancelaria, przed podjęciem się prowadzenia sprawy, bezpłatnie ocenia możliwość starania się o odszkodowanie oraz potencjalną wysokość świadczeń odszkodowawczych. Nie uzyskają Państwo od nas informacji o zawyżonych kwotach świadczeń lub też nieistniejących przepisach prawnych, byleby tylko skłonić do zawarcia umowy, co niestety często czynią różni  agenci ds. odszkodowań, nachodzący rodziny w domach i szpitalach. W sprawach o zadośćuczynienie po śmierci należy bowiem bardzo uważać na wszelkiej maści agentów, którzy nagabują rodziny ofiar nawet w dniu pogrzebu. Bulwersujący przykład tego praktyk można przeczytać w tym artykule.

Nie obiecujemy "gruszek na wierzbie", ale zawsze doprowadzamy sprawy do pozytywnego zakończenia! Po zawarciu umowy dbamy o to, by wysokość odszkodowania zadośćuczynienia  i zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby była jak najwyższa. Naszym celem jest to, by zakład ubezpieczeń nie odmówił wypłaty, nie zaniżył wysokości świadczeń, lecz wypłacił to, co rzeczywiście się należy. Ustalając odpowiednią kwotę świadczeń bazujemy na naszym wieloletnim doświadczeniu, popartym wieloma wygranymi sprawami sądowymi z ubezpieczycielami. OPINIE O KANCELARII EFFECT - kliknij link )

Nasze wynagrodzenie za prowadzenie sprawy jest ustalane indywidualnie, w zależności od stopnia jej skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co faktycznie uda nam się uzyskać, dlatego zależy nam, by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.


Przykłady naszych spraw: 

100.000 zł zadośćuczynienia z OC sprawcy dla rodziców po śmierci dorosłej córki

Wysokie zadośćuczynienie i odszkodowanie dla żony i córki za wypadek śmiertelny z 2001r.

Czy wnuczce należy się zadośćuczynienie z OC sprawcy po śmierci babci w wyniku wypadku drogowego?


 WAŻNE! 

Straciłeś w wypadku komunikacyjnym osobę bliską? Koniecznie przeczytaj poniższe informacje!

 • Najkrótszy termin przedawnienia roszczeń, to 3 lata od daty zdarzenia, a w przypadku gdy szkoda wynikła z przestępstwa, to 20 lat. Nie ma  żadnej konieczności, by występować z roszczeniem o odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej w ciągu np. 7 lub 30 dni od dnia wypadku.
 • Odwiedził cię agent odszkodowawczy, którego sam nie zapraszałeś? Zadzwonił na twój numer telefonu? Zapytaj skąd ma twoje dane. Takie dane z reguły nie są dostępne w Internecie, chyba, że sam je tam udostępniłeś.
 • Agent odwiedził cię w domu bądź w szpitalu? Przed podpisaniem umowy poproś o jej wzór i kilka dni na zastanowienie. Przeczytaj dokładnie warunki.
 • Sprawdź firmę, którą agent reprezentuje. Poczytaj opinie. Zwróć uwagę zwłaszcza na opinie negatywne, bo pozytywne można bez trudu kupić.
 • Zweryfikuj w innych źródłach, czy informacje podane przez agenta są prawdziwe, a proponowane wynagrodzenie za prowadzenie sprawy adekwatne do stopnia jej trudności oraz stawek rynkowych.
 • Podpisałeś umowę w domu lub szpitalu? Masz 14 dni na odstąpienie od niej bez żadnych warunków i kosztów!
 • Agent nie poinformował cię o możliwości odstąpienia od umowy? Termin na odstąpienie wydłuża się do roku.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej


Jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku - procedura

W poniższym artykule opisujemy procedurę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC pojazdu, w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym (wypadki samochodowe, motocyklowe, potrącenia pieszych i rowerzystów).  Treści zawarte poniżej można wykorzystać również przy okazji innych wypadków, w których mamy do czynienia z ubezpieczeniem OC (np. wypadki rolnicze, wypadki w pracy, itp.). Artykuł ten nie dotyczy dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z ZUS, KRUS ani z polis NNW

W artykule znajdą Państwo informacje na temat tego, od kogo należy żądać wypłaty świadczeń, od czego zależy ich wysokość, a także na co zwracać szczególną uwagę. 

Podstawa prawna dochodzenia roszczeń po śmierci osoby bliskiej

Odpowiedzialność za szkody wynikające ze śmierci poszkodowanego uregulowana jest w art. 446 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w razie zaistnienia wypadku śmiertelnego można starać się o następujące świadczenia:

 • zwrot kosztów leczenia i pogrzebu,
 • rentę,
 • stosowne odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej,
 • zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę.

Wysokość zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej w wypadku 

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiejInstytucja zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej została wprowadzona  do polskiego porządku prawnego nowelizacją kodeksu cywilnego, która weszła w życie z dniem 3 sierpnia 2008 r. Wysokość tego świadczenia nie jest ściśle uregulowana i dlatego budzi liczne spory.

Wysokość zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej nie zależy od pogorszenia się sytuacji materialnej osoby uprawnionej do dochodzenia świadczeń. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpienia psychicznego wywołanego śmiercią osoby bliskiej i pomoc uprawnionemu w dostosowaniu się do zmienionej  sytuacji. Jest to świadczenie jednorazowe, stanowiące finansowe odzwierciedlenie rozmiaru krzywdy. Kwota zadośćuczynienia nie zależy od statusu materialnego, lecz od rozmiaru poniesionej krzywdy, stopnia pokrewieństwa oraz więzi emocjonalnej i duchowej pomiędzy zmarłym a uprawnionym. Kwota zadośćuczynienia może być również odnoszona do stopy życiowej społeczeństwa. Kwota ta nie może ani symboliczna ani też nadmiernie wysoka.

Oczywistym jest, że żadne zadośćuczynienie nie jest w stanie zrekompensować krzywdy jaką jest utrata bliskiej osoby, natomiast na pewno pomaga choćby częściowo poradzić sobie ze skutkami zdarzenia.

Kwota zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby jest szacowana indywidualnie, na podstawie wszelkich okoliczności sprawy, dlatego w takich sprawa warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który nie tylko prawidłowo oszacuje kwotę, ale też skutecznie ją wyegzekwuje od zakładu ubezpieczeń.

Krąg osób upoważnionych do uzyskania zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku

Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej przysługuje osobom najbliższym, w tym zwłaszcza krewnym w linii prostej oraz małżonkowi. Najczęściej spotykane sytuacje, to:

 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci małżonka (żony lub męża)
 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci dziecka (syna, córki)
 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci rodzica (mamy, taty),
 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci rodzeństwa (brata, siostry) 
 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci wnuka
 • dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia po śmierci dziadka lub babci.

Świadczenia tytułem zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej mogą być przyznane również innym osobom (np. konkubentom, macochom, ojczymom, a nawet teściom, zięciom lub synowym). Warunkiem jest wykazanie przez nich stosunku bliskości. Ważne jest to, że roszczenie przysługuje każdej z osób najbliższych z osobna. Każda z nich może wystąpić z odrębnym roszczeniem, niezależnie od pozostałych osób bliskich.

Jakie jest odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej z polisy OC sprawcy?

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej, przysługuje w sytuacji, gdy osoby uprawnione poniosą koszty leczenia lub pogrzebu zmarłego albo gdy pogorszy się ich sytuacja finansowa. Najczęstszym przypadkiem dochodzenia odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej jest sytuacja, gdy zmarły był jedynym lub głównym żywicielem rodziny. W takiej sytuacji, małżonek lub dzieci mogą domagać się stosownej rekompensaty. Dotyczy to również osób, wobec których poszkodowany spełniał obowiązek alimentacyjny.

Jak uzyskać świadczenia odszkodowawcze z OC po wypadku śmiertelnym?

Roszczenie o zadośćuczynienie i odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej należy zgłosić do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca miał wykupione - ważne na dzień wypadku - ubezpieczenie OC. Roszczenie, co do zasady, należy złożyć w terminie 3 lat od dnia zdarzenia, jednak gdy zdarzenie posiada znamiona przestępstwa (sprawca został skazany wyrokiem), czas ten wydłuża się do 20 lat. Termin ten został podwyższony nowelizacją w dniu 10.08.2007r. Wcześniej wynosił  on bowiem 10 lat. Roszczenia, które powstały przed zmianą, ale na dzień 10.08.2007r. nie były przedawnione, również mają 20-letni termin przedawnienia.

Roszczenie osoby małoletniej o naprawienie szkody nie może się skończyć wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletniości. Jeśli więc wskutek wypadku śmiertelnego szkodę poniosło małoletnie dziecko (syn, córka, brat lub siostra ofiary), to może ono dochodzić świadczeń co najmniej do skończenia 20 roku życia.

Przykłady zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, które uzasadniają dochodzenie roszczeń

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci kierowcy pojazdu (samochodu, motocykla)

Zadośćuczynienie po śmierci kierowcy pojazdu może zostać przyznane, tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia co najmniej dwóch pojazdów, a poszkodowany nie był sprawcą wypadku. Aby dochodzić świadczeń po śmierci kierowcy, wina za zdarzenie musi spoczywać na kierowcy innego pojazdu. I to właśnie z polisy OC tego drugiego pojazdu należy dochodzić świadczeń. Jeżeli winnym zdarzenia jest zmarły kierowca, roszczenia dla rodziny nie przysługują

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci pasażera pojazdu

W przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym ze skutkiem śmiertelnym dla pasażera uczestniczył tylko jeden pojazd, prawo do dochodzenia zadośćuczynienia po śmierci pasażera przysługuje z polisy OC tego pojazdu. Odpowiedzialność kierowcy samochodu względem pasażerów kształtuje się w oparciu o zasadę ryzyka. Nie trzeba udowadniać winy kierowcy za zdarzenie i powstałą wskutek niego szkodę. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie tzw. "przewóz z grzeczności", przy którym warunkiem wypłaty odszkodowania dla pasażera jest wina po stronie kierowcy pojazdu. Przewozem z grzeczności nie jest przewóz rodziny lub osoby bliskiej, choćby nawet był nieodpłatny.

W razie  zderzenia pojazdów, do którego dojdzie z winy jednego z kierowców, odszkodowania mogą dochodzić wszyscy poszkodowani pasażerowie sprawcy, a także poszkodowany kierowca drugiego pojazdu i wszyscy jego pasażerowie. 

W przypadku pasażerów możemy mieć do czynienia z przyczynieniem  - np. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa albo jazda z kierowcom, z którym wcześniej piło się alkohol. W takiej sytuacji roszczenia będą odpowiednio zmniejszone. 

Więcej na temat spraw odszkodowawczych z udziałem pasażerów piszemy w artykule - odszkodowanie z OC dla pasażera wypadku.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci pieszego potrąconego przez pojazd

W przypadku gdy zaistnieje śmiertelne potrącenie pieszego, najbliżsi członkowie rodziny mogą ubiegać się o świadczenia po śmierci osoby najbliższej z polisy OC pojazdu, który potrącił pieszego. Świadczenia te przysługują najbliższym, o ile w toku postępowania karnego pieszy nie zostanie uznany za osobę, której zachowanie stanowiło wyłączną przyczynę wypadku.

Więcej na temat spraw odszkodowawczych z udziałem pieszych piszemy w artykule - odszkodowanie za potrącenie pieszego z OC sprawcy.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci rowerzysty potrąconego przez pojazd mechaniczny

W przypadku śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez pojazd mechaniczny, roszczenia odszkodowawcze dla rodziny przysługują - podobnie jak w przypadku spraw z udziałem pieszych  - wtedy, gdy rowerzysta nie zostanie uznany za osobę, której zachowanie stanowiło wyłączną przyczynę wypadku.

Więcej na temat spraw odszkodowawczych z udziałem rowerzystów piszemy w artykule - odszkodowanie za potrącenie rowerzysty z OC sprawcy

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci w gospodarstwie rolnym

Wypadki śmiertelne w gospodarstwach rolnych zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać. W razie zaistnienia takiego wypadku, rodzina zmarłego może uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika. Warunkiem wypłaty takich świadczeń jest to, by do wypadku doszło w  trakcie prowadzenia prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a także by wypadek nastąpił z winy rolnika lub osoby pracującej w jego gospodarstwie.

Więcej na temat spraw związanych z wypadkami w gospodarstwach rolnych piszemy w artykule - odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym

Sprawca wypadku komunikacyjnego i ofiara osobami najbliższymi

Zdarza się, że rodzina ofiary nie chce lub boi się dochodzić należnego im zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek, gdy sprawcą jest osoba bliska (rodzic, mąż, żona, znajomy). Jest to błąd, ponieważ zgodnie z art. 822 § 4 k.c. uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia OC może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela. Tak więc, to zakład ubezpieczeń, a nie sprawca poniesie finansowe konsekwencje wypadku

Więcej na ten temat piszemy w artykule - odszkodowanie dla pasażera pojazdu, gdy sprawca wypadku jest dla niego osobą bliską.

Nieznany sprawca wypadku śmiertelnego

Odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym ze skutkiem śmiertelnym należy się również wtedy, gdy sprawca jest nieznany i zbiegł z miejsca zdarzenia. W takich wypadkach, w miejsce zakładu ubezpieczeń wstępuje bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warunkiem do dochodzenia świadczeń jest udowodnienie, że do wypadku doprowadził inny pojazd mechaniczny. 

Dochodzenie odszkodowań za wypadki ze skutkiem śmiertelnym

Nasza kancelaria odszkodowawcza prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej. Walczymy o świadczenia dla rodzin ofiar wypadków samochodowych, motocyklowych i rolniczych, a także dla rodzin śmiertelnie potrąconych pieszych i rowerzystów.

Kancelaria Effect zawsze dba o to, by wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć bliskiego była jak najwyższa. Naszym celem jest to, by zakład ubezpieczeń nie odmówił wypłaty, nie zaniżył wysokości świadczeńlecz wypłacił to, co rzeczywiście się należy! Ustalając odpowiednią kwotę świadczeń bazujemy na naszym wieloletnim doświadczeniu, popartym setkami wygranych procesów sądowych z ubezpieczycielami.

Nasza prowizja za prowadzenie spraw jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co uda się uzyskać, dlatego zależy nam by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Nikt niczym nie ryzykuje, bo każdy dostaje na swoje konto to, co zgodnie z umową mu się należy i nikt nikomu nic nie musi przekazywać. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.


Chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226;
 • wyślij wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
 • wyślij wiadomość przez FORMULARZ KONTAKTOWY 24/7.

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. 

Działamy na terenie całego kraju!


 

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.