690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Potrącenie rowerzysty, wypadek na rowerze

Formularz chwilowo niedostępny!

Formularz chwilowo niedostępny! Opisz sprawę w mailu lub przez WhatsApp albo: zadzwoń
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty

 

Kancelaria Effect pomaga w sprawach o odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty. Uzyskujemy świadczenia odszkodowawcze za potrącenie rowerzysty przez samochód lub inny wypadek na rowerze. Mamy bardzo duże doświadczenie w tego typu sprawach i prowadzimy je na terenie całego kraju. Zawsze dbamy o to, by wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek rowerowy była jak najwyższa. W razie potrzeby pomagamy też w toczącym się postępowaniu karnym, prowadzonym przeciwko sprawcy wypadku rowerowego.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za potrącenie rowerzysty z polisy OC sprawcy wypadku lub odszkodowanie za wypadek na rowerze, inny niż potrącenie przez pojazd

Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na rowerze:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju. ( OPINIE O KANCELARII EFFECT - kliknij link ).


Odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku - procedura 

W poniższym tekście, szczegółowo opisujemy procedurę dochodzenia odszkodowania za potrącenie rowerzysty oraz odszkodowania za upadek na rowerze. W naszych innych artykułach mogą Państwo przeczytać o dochodzeniu:

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty lub inny wypadek na rowerze

  1. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty z polisy OC pojazdu - zasada ryzyka
  2. Odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty - kto je wypłaca?
  3. Co może uzyskać rowerzysta potrącony przez samochód z polisy OC pojazdu?
  4. Jaka jest wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania za potrącenie rowerzysty?
    1. Zadośćuczynienie za krzywdę doznaną wskutek potrącenia na rowerze
    2. Jakie jest odszkodowanie za potrącenie rowerzysty?
  5. Śmiertelne potrącenie rowerzysty - odszkodowanie i zadośćuczynienie dla rodziny po śmiertelnym wypadku na rowerze
  6. Jakie są najczęstsze wypadki drogowe z udziałem rowerzystów?
  7. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej oraz przejeździe dla rowerów
  8. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty wskutek nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście przez pojazd skręcający w lewo, np. na posesję albo wyjeżdżający lub cofający z posesji 
  9. Odszkodowanie za najechanie od tyłu na jadącego na wprost rowerzystę
  10. Odszkodowanie za zderzenie czołowe z rowerzystą jadącym w przeciwnym kierunku
  11. Potrącenie rowerzysty przez nieznanego sprawcę a możliwość dochodzenia odszkodowania za wypadek na rowerze
  12. Wyłączna wina rowerzysty za spowodowanie wypadku
  13. Potrącenie rowerzysty na chodniku a odszkodowanie dla rowerzysty
  14. Potrącenie rowerzysty na pasach, potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych – kto jest winny?
  15. Odszkodowanie za potrącenie dziecka mającego poniżej 13 lat, jadącego na rowerze
  16. Upadek na rowerze lub wywrotka na rowerze - czy należy się odszkodowanie dla rowerzysty?
  17. Odszkodowanie za wypadek na rowerze z polisy NNW
  18. Obowiązkowe wyposażenie roweru - co musi posiadać każdy rower?
  19. Brak kasku a odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty
  20. Potrącenie rowerzysty dzisiaj - co robić i jak starać się o odszkodowanie z OC?
  21. Potrącenie rowerzysty - sprawa karna w sądzie, czyli co grozi kierowcy pojazdu za spowodowanie wypadku rowerowego?
  22. Potrącenie rowerzysty odszkodowanie - forum
  23. Kancelaria Effect - najlepsi specjaliści w sprawach o odszkodowanie za wypadek na rowerze
  24. Przykłady prowadzonych przez nas spraw o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty przez samochód lub inny wypadek rowerowy:
  25. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty - kancelaria odszkodowawcza

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty z polisy OC pojazdu - zasada ryzyka

Zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego, w razie potrącenia rowerzysty przez kierowcę pojazdu mechanicznego, kierowca ten odpowiada za szkodę wyrządzoną rowerzyście na zasadzie ryzyka. Zasada ryzyka polega na tym, że kierowca jest odpowiedzialny za powstałą szkodę i skutki potrącenia w każdym wypadku, chyba że istnieją przesłanki wyłączające jego odpowiedzialność (tzw. przesłanki egzoneracyjne). Należą do nich: siła wyższa, wyłączna wina osoby trzeciej lub wyłączna wina poszkodowanego. Jeżeli więc rowerzysta zostanie potrącony przez samochód, to aby uzyskać odszkodowanie za potrącenie rowerzysty, nie musi on udowadniać winy kierowcy za zdarzenie i powstałą wskutek niego szkodę. Ważne jest jednak, by sam rowerzysta nie ponosił wyłącznej winy za wypadek rowerowy (np. wymuszenie pierwszeństwa przez rowerzystę) ani też, by wypadek nie nastąpił wskutek siły wyższej (np. trzęsienie ziemi, huragan). W takich sytuacjach odszkodowanie z OC pojazdu nie będzie bowiem przysługiwać. Natomiast w przypadku zaistnienia 3 przesłanki egzoneracyjnej, tj. wyłącznej winy osoby trzeciej, wciąż można się starać o odszkodowanie, ale nie z polisy OC pojazdu, lecz od innej osoby, która spowodowała wypadek. Przykładem takiego zdarzenia może być popchnięcie rowerzysty pod nadjeżdżający pojazd przez inną osobę. W takiej sytuacji - o ile kierowca pojazdu nie złamie również przepisów ruchu drogowego - świadczenia odszkodowawcze będą przysługiwać bezpośrednio od sprawcy, tj. osoby, która wepchnęła rowerzystę pod samochód.

Odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty - kto je wypłaca?

Rowerzysta potrącony przez samochód lub inny pojazd mechaniczny ma prawo zwrócenia się o wypłatę odszkodowania za wypadek na rowerze bezpośrednio do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy wypadku. Może oczywiście zwrócić się z takim żądaniem również do samego sprawcy potrącenia, ale trzeba pamiętać, że jest to jedno i to samo roszczenie. Tak więc można żądać zapłaty odszkodowania zarówno od sprawcy, jak i od jego ubezpieczyciela, ale świadczenie otrzyma się tylko jedno. Zapłata przez jeden z podmiotów zwolni bowiem z odpowiedzialności podmiot drugi (odpowiedzialność solidarna).

Z reguły odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty wypłacane jest z OC sprawcy, a więc od zakładu ubezpieczeń. W takiej sytuacji nie ma bowiem ryzyka niewypłacalności, tak jak czasem zdarza się wśród osób prywatnych. Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty poszkodowanemu rowerzyście (lub też rodzinie, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć potrąconego rowerzysty) wszystkich świadczeń odszkodowawczych. Odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty należy się również wtedy, gdy kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia lub jego pojazd nie był ubezpieczony (nie miał ważnej polisy OC). W takich wypadkach, w miejsce zakładu ubezpieczeń wstępuje bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który powinien wypłacić odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty z UFG (więcej na temat procedury dochodzenia roszczeń z UFG piszemy w artykule: Odszkodowanie z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego)).

Co może uzyskać rowerzysta potrącony przez samochód z polisy OC pojazdu?

Rowerzysta poszkodowany wskutek potrącenia przez samochód lub inny pojazd mechaniczny (motor, ciągnik, przyczepa) może ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (cierpienia fizyczne, ból, utrata zdrowia, cierpienia psychiczne oraz szeroko pojęta szkoda niematerialna), odszkodowania za poniesione koszty leczenia i dojazdów do placówek medycznych, odszkodowania za zniszczony rower i ubrania rowerowe, odszkodowania za inne zniszczone rzeczy (np. telefon albo okulary) odszkodowania za utracone dochody, a przy poważniejszych urazach również o rentę.

Jaka jest wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania za potrącenie rowerzysty?

Zadośćuczynienie za krzywdę doznaną wskutek potrącenia na rowerze

Wysokość  zadośćuczynienia po potrąceniu rowerzysty przez samochód zależy od poniesionej w wyniku wypadku krzywdy, która jest pojęciem dosyć względnym i dla każdego może być inna, nawet przy podobnym urazie. Zadośćuczynienie ma na celu złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. Czym większe są takie cierpienia, tym większe można otrzymać zadośćuczynienie. Oczywiście na potwierdzenie takich cierpień trzeba złożyć stosowne dowody. Podstawowy dowód, to dokumentacja medyczna, mogą nim być również zdjęcia, czy oświadczenia samego poszkodowanego lub jego bliskich.

Kwoty zadośćuczynienia za potrącenie rowerzysty mogą się wahać od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych, w przypadku bardzo poważnych wypadków. Kwota roszczeń jest indywidualna i może być oszacowana dopiero po analizie dokumentacji medycznej, a także przedstawieniu przez poszkodowanego pozostałych skutków wypadku. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że wyższe zadośćuczynienie otrzyma potrącony rowerzysta, który w wyniku wypadku na rowerze złamał rękę lub nogę, niż taki, który doznał jedynie ogólnych potłuczeń ciała.

Ocena wysokości zadośćuczynienia nie jest oczywiście sprawą łatwą ani oczywistą, dlatego też wymaga odpowiedniego doświadczenia. Nie ulega również wątpliwości, że zdecydowanie wyższe kwoty świadczeń przyznawane są osobą reprezentowanym przez profesjonalną kancelarię. Ubezpieczyciele wiedzą bowiem, że w razie zaniżenia kwoty wypłaconego zadośćuczynienia, bądź też bezpodstawnej odmowy wypłaty, pełnomocnik nie zawaha się skierować sprawy na drogę sądową. 

Jakie jest odszkodowanie za potrącenie rowerzysty?

Wysokość  odszkodowania dla rowerzysty  potrąconego przez samochód zależy od wartości uszkodzonych rzeczy (roweru, ubrań itp.), utraconych w związku z wypadkiem dochodów oraz poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji i dojazdów do placówek medycznych (czasami również adaptacji miejsca zamieszkania do nowych potrzeb oraz przygotowania do wykonywania nowego zawodu). Oszacowanie jaka jest należna wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty jest więc łatwiejsze niż oszacowanie wysokości zadośćuczynienia. Z tym oczywiście zastrzeżeniem, że zarówno zasadność poniesionych kosztów, jak i utracenie dochodów trzeba szczegółowo udowodnić. W tym celu należy zachowywać zdjęcia zniszczonych rzeczy, wszelkie paragony, faktury oraz rachunki, a także dokumenty świadczące o utracie dochodów.


Przykładowe kwoty, jakie uzyskaliśmy dla klientów w sprawach o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty można zobaczyć w artykule: odszkodowania komunikacyjne - nasze sprawy


Śmiertelne potrącenie rowerzysty - odszkodowanie i zadośćuczynienie dla rodziny po śmiertelnym wypadku na rowerze

W sytuacji, gdy dojdzie do śmiertelnego potrącenia rowerzysty z winy kierowcy pojazdu mechanicznego, najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mogą ubiegać się o zadośćuczynienie po śmierci rowerzysty, odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu oraz o rentę alimentacyjną.

Więcej na temat kwestii zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej można przeczytać w artykule - Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku.

Jakie są najczęstsze wypadki drogowe z udziałem rowerzystów?

Najczęściej spotykane zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, to:

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej oraz przejeździe dla rowerów

Najczęstszymi przypadkami potrąceń rowerzystów są zdarzenia, w trakcie jazdy przez rowerzystę po ścieżce rowerowej oraz w trakcie przejazdu przez przejazd dla rowerów. Rowerzysta, potrącony przez pojazd w trakcie jazdy w miejscu dozwolonym i w sposób dozwolony w zdecydowanej większości przypadków, będzie uprawniony do uzyskania świadczeń odszkodowawczych. Odszkodowanie za potrącenie może być wyjątkowo ograniczone, jeśli sam rowerzysta przyczyni się do wypadku. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet przejeżdżając przez przejazd dla rowerów może dojść do wtargnięcia pod nadjeżdżający pojazd. Zgodnie z obwiązującym obecnie stanem prawnym, kierujący rowerem, ma bowiem pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami tylko w sytuacji, gdy już znajduje się na przejeździe. Nie posiada go wjeżdżając na ten przejazd lub przygotowując się do wjazdu na przejazd.

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty wskutek nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście przez pojazd skręcający w lewo, np. na posesję albo wyjeżdżający lub cofający z posesji 

Zdarzenia, do których dochodzi wskutek nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście przez pojazd skręcający w lewo albo włączający się do ruchu (wyjeżdżający lub cofający) z posesji lub drogi wewnętrznej, także nie należą do rzadkości. Rowerzysta jadący na wprost ma pierwszeństwo przed pojazdem, który włącza się do ruchu lub skręca w drogę poprzeczną (o ile nic innego nie wynika ze znaków drogowych). Jeśli dojdzie więc do tego typu wypadku, to poszkodowany niemal zawsze będzie mógł uzyskać odszkodowanie za wypadek na rowerze. 

Odszkodowanie za najechanie od tyłu na jadącego na wprost rowerzystę

Najechanie przez pojazd mechaniczny na rowerzystę jadącego w tym samym kierunku jest bardzo niebezpieczne. Do takich wypadków dochodzi najczęściej z powodu niezachowania należytej uwagi i ostrożności przez kierowcę pojazdu mechanicznego jadącego bezpośrednio za rowerzystą. Zwykle odbywa się to bez hamowania, a ponadto rowerzysta nigdy nie jest przygotowany na takie uderzenie i rzadko kiedy jest w stanie podjąć jakiekolwiek manewry obronne. Często przekłada się to na poważne obrażenia ciała potraconego rowerzysty.

Odszkodowanie za zderzenie czołowe z rowerzystą jadącym w przeciwnym kierunku

Zderzenie czołowe pojazdu mechanicznego z jadącym z naprzeciwka rowerzystą, to jeden z najbardziej niebezpiecznych przykładów wypadku drogowego i często wiąże się z bardzo poważnymi obrażeniami ciała. Do takich zdarzeń dochodzi zwykle w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania lub omijania innego pojazdu, a więc z dużą prędkością. Generuje to wysoką siłę uderzenia, która przekłada się na zakres doznanych przez rowerzystę obrażeń ciała. Przykładem takiego zdarzenia jest sprawa o odszkodowanie dla rowerzystki, która została w ten sposób potrącona w połowie 2019r. 

Potrącenie rowerzysty przez nieznanego sprawcę a możliwość dochodzenia odszkodowania za wypadek na rowerze

W przypadku gdy sprawca potrącenia rowerzysty jest nieznany, zbiegł z miejsca wypadku lub też nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, to wypłatę odszkodowania za potrącenie rowerzysty przez nieznanego sprawcę zapewnia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedające komunikacyjne ubezpieczenia OC, mają obowiązek przekazywania części zebranej składki na UFG, który z tych środków pokrywa odszkodowania dla osób, które nie mogą starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. W przypadku, gdy sprawca potrącenia ucieknie z miejsca zdarzenia, to poszkodowany, aby domagać się odszkodowania z UFG, musi uprawdopodobnić, że do zdarzenia doszło z udziałem pojazdu mechanicznego, a nie np. na skutek samoistnego wywrócenia się. Wbrew pozorom czasem nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy do zdarzenia dojedzie na pustej drodze i nie ma świadków zdarzenia.

Więcej na temat procedury dochodzenia roszczeń z UFG piszemy w artykule: Odszkodowanie z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego)

Wyłączna wina rowerzysty za spowodowanie wypadku

Tak jak wspomniano wyżej, zgodnie z art. 436 kodeksu cywilnego, w razie potrącenia rowerzysty przez kierowcę pojazdu mechanicznego, kierowca ten odpowiada za szkodę wyrządzoną rowerzyście na zasadzie ryzyka. Polega ona na tym, że kierowca jest odpowiedzialny za powstałą szkodę w każdym wypadku, chyba że istnieją przesłanki wyłączające jego odpowiedzialność. Jedną z takich przesłanek jest wyłączna wina poszkodowanego. Jeżeli więc do wypadku dojdzie z wyłącznej winy rowerzysty (wymuszenie pierwszeństwa, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle), to nie będą mu przysługiwać żadne roszczenia od kierowcy pojazdu mechanicznego ani też od jego ubezpieczyciela. Co więcej, to rowerzysta może odpowiadać względem kierowcy za wyrządzoną mu szkodę. Jeśli rowerzysta nie jest ubezpieczony (ubezpieczenie OC rowerzystów jest dobrowolne), kierowca może żądać wypłaty odszkodowania bezpośrednio od rowerzysty.

Potrącenie rowerzysty na chodniku a odszkodowanie dla rowerzysty

Przepisy ruchu drogowego, poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak: (1) wiek poniżej 10 lat, (2) szerokość chodnika powyżej 2m, przy jednoczesnej dopuszczalnej prędkości na jezdni ponad 50 km/h lub (3) niesprzyjające warunki atmosferyczne (ulewa, śnieżyca) - nie dopuszczają możliwości jazdy przez rowerzystę po chodniku. Nie oznacza to jednak, że każdy wypadek do jakiego dojdzie na chodniku z udziałem rowerzysty i pojazdu mechanicznego zakończy się uznaniem wyłącznej winy rowerzysty i odmową wypłaty odszkodowania. Przykładem jest prowadzona przez nas sprawa, w której rowerzysta potrącony na chodniku przez samochód otrzymał odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC pojazdu mechanicznego w wysokości 71.000,00 zł, pomniejszonej o 30% przyczynienia - prawie 50.000 zł odszkodowania dla rowerzysty potrąconego przez samochód w czasie jazdy po chodniku. Każdą taką sprawę trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie. Nasza kancelaria bezpłatnie analizuje sprawy w zakresie możliwości uzyskania odszkodowania za potrącenie rowerzysty na chodniku.

Potrącenie rowerzysty na pasach, potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych – kto jest winny?

Przepisy ruchu drogowego wskazują jednoznacznie, że każdy, kto chce pokonać przejście dla pieszych jadąc na rowerze, powinien z niego zejść i go przeprowadzić. Taka osoba jest wtedy traktowana jako pieszy. Dotyczy to oczywiście przejść dla pieszych, a nie wydzielonych przejazdów dla rowerzystów. Wielu rowerzystów nie stosuje się jednak do obowiązku schodzenia z roweru przy przekraczaniu jezdni po pasach, co prowadzi często do wypadków. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, kto zawinił? Rowerzysta jadący po pasach, czy kierowca doprowadzający do potrącenia na pasach? Odpowiedź na takie pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od okoliczności sprawy. Najczęściej spotykaną sytuacją jest współwina, gdy obaj uczestnicy ruchu drogowego przekraczają przepisy (rowerzysta jedzie po pasach, a kierowca pojazdu nie zachowuje ostrożności przed pasami oraz/lub jedzie za szybko). W takiej sytuacji odpowiedzialność za skutki wypadku rowerowego rozkłada się po połowie. Może się jednak zdarzyć również tak, że rowerzysta zostanie uznany za wyłącznie winnego - np. w sytuacji gdy z dużą prędkością wjedzie na pasy bezpośrednio pod jadący prawidłowo samochód. Jeśli natomiast do potrącenia dojdzie przy zjeżdżaniu rowerzysty z pasów na chodnik, najprawdopodobniej za winnego zostanie uznany kierowca pojazdu, jednak rowerzysta może zostać uznany za osobę, która przyczyniła się do wypadku, jadąc nieprawidłowo po pasach.

Odszkodowanie za potrącenie dziecka mającego poniżej 13 lat, jadącego na rowerze

Jeżeli potrącony rowerzysta jest małoletni i w dniu wypadku nie miał ukończonych 13 lat, to zgodnie z art. 426 kodeksu cywilnego nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Dziecko do lat 13, ze względu na swój wiek, nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny, nie można więc powiedzieć, że do wypadku doszło z jego winy i to nawet w przypadku, gdy doszło do ewidentnego wtargnięcia dziecka na jezdnię. W takiej sytuacji odpada przesłanka egzoneracyjna w postaci wyłącznej winy poszkodowanego, która wyłącza zasadę ryzyka. Odpowiedzialność kierowcy nie będzie wobec tego wyłączona nawet, ale może być ograniczona ze względu na przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody. Czym starsze dziecko, tym przyczynienie będzie większe.


Przykład: 9-letnia dziewczynka wyjeżdża pod jadący samochód. Wtargnięcie na jezdnię jest na tyle gwałtowne i niespodziewane, że kierowca, pomimo zachowania przepisowej prędkości, nie może wyhamować i dochodzi do potrącenia. Pomimo tego, że do wypadku doszło wskutek nieodpowiedniego zachowania dziecka, to i tak będzie ono uprawnione do dochodzenia odszkodowania za potrącenie z polisy OC samochodu. Jednakże przyznane odszkodowanie za potrącenie dziecka będzie pomniejszone o odpowiedni wskaźnik procentowy z uwagi na przyczynienie.


Kwestia przyczynia małoletniego dziecka (w wieku poniżej lat 13) jest bardzo szeroko komentowana w doktrynie. Przeważa jednak pogląd, zgodnie z którym, czym niższy wiek poszkodowanego, tym mniejszy jest jego stopień przyczynienia.

Upadek na rowerze lub wywrotka na rowerze - czy należy się odszkodowanie dla rowerzysty?

Do wypadku rowerzysty może dojść również bez udziału pojazdu mechanicznego. Przykładowo, rowerzysta może ulec wypadkowi wskutek wjechania w dziurę w drodze. Wywrotka na rowerze może nastąpić także wskutek najechania na innego rowerzystę, czy najechania na nieprawidłowo idącego pieszego. W takich przypadkach, świadczeń odszkodowawczych można dochodzić od zarządcy drogi lub też innego uczestnika ruchu drogowego, o ile istnieje możliwość udowodnienia, że ponosi on winę za wypadek rowerowy. W takich przypadkach roszczenia są rozpatrywane bowiem nie w oparciu o art. 436 kodeksu cywilnego, lecz o art. 415 kodeksu cywilnego - "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia."

Jeżeli chodzi o upadek na rowerze przez dziurę w drodze, to zarządca drogi zazwyczaj posiada polisę OC, w związku z czym roszczenia można skierować przeciwko ubezpieczycielowi (przykład naszej sprawy - odszkodowanie dla rowerzystki po upadku na dziurawej jezdni). W przypadku, gdy wywrotka na rowerze wynika z winy pieszego lub innego rowerzysty, to zwykle sprawca zdarzenia musi naprawić wyrządzoną szkodę we własnym zakresie. 

Odszkodowanie za wywrotkę na rowerze lub upadek na rowerze jest zwykle trudniejsze do uzyskania niż odszkodowanie za potrącenie rowerzysty przez pojazd mechaniczny, dlatego warto być reprezentowanym w takich sprawa przez doświadczonego prawnika.

Odszkodowanie za wypadek na rowerze z polisy NNW

Niezależnie od świadczeń z ubezpieczenia OC sprawcy bądź dochodzonych bezpośrednio od sprawcy, Poszkodowany rowerzysta może również starać się o świadczenia z własnej polisy NNW, o ile taką posiada. Dotyczy to wszelkiego rodzaju wypadków, a wiec zarówno potrącenia na rowerze, upadku na rowerze czy wywrotki na rowerze. Każde z tych zdarzeń spełnia bowiem kryteria nieszczęśliwego wypadku. Aby otrzymać świadczenie z odszkodowanie z NNW za wypadek na rowerze, poszkodowany rowerzysta musi odnieść w wyniku wypadku trwały uszczerbek na zdrowiu.

Obowiązkowe wyposażenie roweru - co musi posiadać każdy rower?

 Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające),
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające),
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Ponadto, rower może być wyposażony:

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.). Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Warto zauważyć, że jeśli do wypadku rowerowego dojdzie w warunkach nocnych, a rower nie będzie wyposażony w odpowiednie światła lub światła te będą wyłączone, to jest duże prawdopodobieństwo, że sprawa zakończy się uznaniem wyłącznej winy rowerzysty za zaistnienie zdarzenia, co uniemożliwi dochodzenie odszkodowania za potrącenie.

Brak kasku a odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty

Według polskiego prawa, noszenie kasku w czasie jazdy rowerem nie jest wymagane. Temat powraca co jakiś czas na światło dzienne w czasie rozważań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, ale na chwilę obecną fakty są takie, że noszenie kasku rowerowego obowiązkowe nie jest. Czy to dobrze, czy źle, to kwestia sporna. Zwolennicy obowiązkowej jazdy w kasku argumentują, że zwiększy to bezpieczeństwo na drogach, przeciwnicy twierdzą zaś, że wręcz odwrotnie. Abstrahując od kwestii obowiązku jeżdżenia w kasku, naszym zdaniem każdy rozważny rowerzysta powinien kask zakładać, a żaden z rodziców nie powinien pozwolić jeździć swojemu dziecku po drodze bez kasku. Nie wspominając już od jeździe bez kasku dziecka w foteliku rowerowym.

Brak kasku nie powoduje, że ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć przyznane świadczenia lub odmówić wypłaty. Samo odszkodowanie dla rowerzysty, który jedzie bez kasku jest natomiast zwykle znacznie większe, bo i urazy są wtedy znacznie poważniejsze. Tylko czy o to w tym chodzi? Nasz artykuł - Rowerzysto, nie zakładaj kasku ! W razie wypadku dostaniesz wyższe odszkodowanie !

Potrącenie rowerzysty dzisiaj - co robić i jak starać się o odszkodowanie z OC?

Jeżeli doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód i na miejsce zdarzenia była wzywana policja, ważnym dokumentem jest notatka policyjna z miejsca zdarzenia. Z tego dokumentu można wstępnie ustalić przyczyny wypadku, jego sprawcę oraz zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczonym był pojazd sprawcy. Dzięki temu wiadomo, do którego zakładu ubezpieczeń zgłosić szkodę. Czasami notatka policyjna nie wskazuje jednoznacznie na winnego. W takiej sytuacji trzeba czekać na dalsze informacje z postępowania karnego (np. na opinię biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków). Jeżeli na miejscu nie było policji, należy spisać oświadczenie, w którym opisane zostaną dokładne przyczyny wypadku, jego uczestnicy, a także data i miejsce zdarzenia. Bardzo poważnym błędem jest odkładanie na później kwestii ustalenia odpowiedzialności za wypadek i zawierzenie na słowo kierowcy pojazdu, że przyjmuje on odpowiedzialność za zdarzenie. Nie można nigdy zawierzać bezkrytycznie w słowa wypowiedziane przez sprawcę po wypadku, w których przyznaje się on do spowodowania wypadku, a nie chce by wzywano policję ani też nie chce podpisać żadnego oświadczenia. Takie zachowane powinno od razu wzbudzić czujność poszkodowanego. Więcej o tym piszemy w artykule: Najczęściej popełniane błędy w sprawach o zadośćuczynienie i odszkodowanie za szkodę osobową – część III. Brak zgłoszenia sprawy na policję lub spisania oświadczenia ze sprawcą.

Do zgłoszenia szkody wynikającej z potrącenia rowerzysty przez samochód niezbędna jest też dokumentacja medyczna. Należy również zgromadzić dokumentację dotyczącą wszelkich poniesionych kosztów i strat materialnych.

Zgłoszenia szkody za potrącenie rowerzysty należy dokonać w towarzystwie ubezpieczeń, w którym posiadał wykupione ubezpieczenie OC sprawca wypadku. Po zgłoszeniu szkody towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wydanie decyzji. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy kwestia winy za potrącenie nie jest oczywista i w sprawie toczy się w postępowanie karne, zakład ubezpieczeń ma możliwość przedłużenia tego terminu do 90 dni, a później może on nawet czasowo zawiesić postępowanie do chwili wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Potrącenie rowerzysty - sprawa karna w sądzie, czyli co grozi kierowcy pojazdu za spowodowanie wypadku rowerowego?

Jeżeli dojdzie do wypadku drogowego, w którym uczestniczyć będzie pojazd mechaniczny oraz rowerzysta, to odpowiedzialność karna kierowcy pojazdu zależeć będzie od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest kwestia winy, a więc odpowiedzialności za spowodowanie wypadku rowerowego. Drugi czynnik, to skala obrażeń poszkodowanego (odniesiony przez niego uszczerbek na zdrowiu). Jeżeli kierowca pojazdu spowoduje zdarzenie, w którym rowerzysta dozna lekkiego uszczerbku na zdrowiu, to kierowca ten otrzyma mandat lub grzywnę. W przypadku natomiast gdy dojdzie do poważniejszych obrażeń (średni uszczerbek na zdrowiu, ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć rowerzysty), to zdarzenie zostanie potraktowane jako wypadek drogowy. Kierowcy grozi wtedy kara pozbawienia wolności. Kierowca może również stracić na pewien okres prawo jazdy, a także zapłacić grzywnę, nawiązkę/zadośćuczynienie na rzecz poszkodowanego oraz koszty sądowe.

Większe konsekwencje poniesie kierowca, który doprowadzi do potrącenia rowerzysty jadąc po alkoholu, jadąc bez uprawnień bez uprawnień, a także taki, który ucieknie z miejsca zdarzenia lub potrąci rowerzystę pojazdem nieubezpieczonym lub kradzionym. Te okoliczności mają wpływ nie tylko na odpowiedzialność karną kierowcy i wysokość kary za spowodowanie wypadku, ale też na odpowiedzialność finansową kierowcy. Zakład ubezpieczeń będzie bowiem wtedy miał roszczenie regresowe do sprawcy o zwrot całego odszkodowania wypłaconego dla potrąconego rowerzysty.

Potrącenie rowerzysty odszkodowanie - forum

Korzystanie z ogólnodostępnych forów internetowych nie jest tak popularne jak jeszcze kilka lat temu, ale wciąż wielu ludzi korzysta z pomocy w takich źródłach. Dlatego też jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w zakresie spraw związanych z potrąceniem rowerzysty przez samochód jest "Potrącenie rowerzysty odszkodowanie forum". Rzadko kiedy zdarza się, by jedna osoba uczestniczyła kilkukrotnie w tego typu zdarzeniach, dlatego też potrącony rowerzysta zwykle nie wie jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń odszkodowawczych za wypadek rowerowy. W takiej sytuacji musi więc szukać pomocy u osób bardziej doświadczonych. Czy forum internetowe jest do tego odpowiednim miejscem? Nie do końca, ponieważ często odpowiedzi udzielają tam ludzie, którzy też nie są specjalistami w tej dziedzinie, a opierają się jedynie na przykładzie własnej sprawy. Tymczasem każdy wypadek rowerowy jest inny. Różne są przyczyny i skutki. Dlatego też lepiej jest skonsultować możliwość dochodzenia odszkodowania za wypadek rowerowy z naszą kancelarią, mającą doświadczenie w prowadzeniu kilkuset spraw w dla poszkodowanych rowerzystów. Nasze doświadczenie pozwoli znacznie wiarygodniej ocenić możliwość dochodzenia odszkodowania za potrącenie rowerzysty oraz wysokość świadczeń. Co więcej, wstępna analiza spraw jest całkowicie bezpłatna.

Kancelaria Effect - najlepsi specjaliści w sprawach o odszkodowanie za wypadek na rowerze

Mimo wzrostu świadomości obywateli, ubezpieczyciele w dalszym ciągu zniżają wypłacane odszkodowania, doszukują się przyczynienia rowerzysty tam gdzie go nie ma, lub też bezzasadnie odmawiają wypłaty odszkodowania za potrącenie rowerzysty. Odsyłają one poszkodowanych na drogę sądową, wiedząc, że jest to często skuteczny sposób na zniechęcenie ich do starań o należne odszkodowanie. W przypadku jednak, gdy potrącony rowerzysta reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika, ubezpieczyciele bardzo często wydają korzystniejsze decyzje. Wiedzą bowiem, że taki pełnomocnik nie zawaha się skierować sprawę na drogę sądową.

Kancelaria Effect prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowanie za wypadek na rowerze. W ramach świadczonych usług odszkodowawczych, Kancelaria Effect uzyskuje dla swoich Klientów zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, zwrot utraconych dochodów, zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także opieką sprawowaną przez osoby trzecie (w tym również przez osoby najbliższe) i adaptacją mieszkania stosownie do nowych potrzeb, oraz zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych. Specjalizujemy się również w uzyskiwaniu zadośćuczynienia w związku ze śmiercią osoby bliskiej w wyniku potrącenia przez samochód lub inny pojazd mechaniczny.

Przykłady prowadzonych przez nas spraw o odszkodowanie za potrącenie rowerzysty przez samochód lub inny wypadek rowerowy:

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty - kancelaria odszkodowawcza

Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na rowerze:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Jesteśmy doświadczoną kancelarią odszkodowawczą w sprawach związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wszelkiego typu wypadki! Działamy na terenie całego kraju.

Dlaczego Kancelaria Effect?

  • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
  • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
  • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
  • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
  • Działamy szybko i skutecznie,
  • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
  • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
  • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 8 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.