690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypadek na quadzie (czterokołowcu)

Formularz chwilowo niedostępny!

Formularz chwilowo niedostępny! Opisz sprawę w mailu lub przez WhatsApp albo: zadzwoń
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie z OC za wypadek na quadzie

 

W ostatnich latach, jazda na quadach stała się bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Jazda na quadzie jest z pewnością ciekawym przeżyciem, lecz wiąże się również z ryzykiem zaistnienia wypadku. Za szkodę odniesioną w takich wypadkach, pasażerowie, a czasem też kierowcy quadów mogą żądać odszkodowania z polisy OC. Nasza Kancelaria pomaga w uzyskiwaniu tego typu odszkodowań.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za wypadek na quadzie

Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na quadzie:

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia.  Działamy na terenie całego kraju!


WAŻNE ! 

Bez analizy sprawy niemożliwa jest odpowiedź na pytania typu:  "czy należy mi się odszkodowanie za wypadek na quadzie", "jakie odszkodowanie należy się po wypadku na quadzie", lub też "ile mogę dostać za wypadek na quadzie". Możliwość domagania się zadośćuczynienia i odszkodowania po wypadku, a także potencjalna wysokość świadczeń zależy bowiem zawsze od indywidualnych okoliczności sprawy.

Wypadek na quadzie - procedura dochodzenia roszczeń

Czym w ogóle jest quad?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym nie znajduje się słowo „quad”. Jest to nazwa potoczna, a w ustawie definiuje się quady jako "czterokołowce". W ustawie znajduje się definicja:

 • czterokołowca – jest to „pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
 1. w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
 2. w przypadku przewozu osób 400 kg;”
 • czterokołowca lekkiego - jest to „czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;”

Czterokołowce lekkie należą do kategorii homologacyjnej L6e, w związku z czym do ich prowadzenia wystarcza prawo jazdy AM, które można zdobyć w wieku lat 14, natomiast czterokołowce należą do kategorii homologacyjnej L7e i do ich prowadzenia wymagane jest  prawo jazdy kategorii B, które można zdobyć w wieku lat 18.

Przepisy dotyczące jazdy na quadzie

Quadem (czterokołowcem) nie wolno poruszać się  przede wszystkim po autostradach i drogach ekspresowych. Takim pojazdem można jeździć natomiast po innych drogach publicznych, w tym w strefie ruchu i w strefie zamieszkania. Quadem można jeździć po lesie, ale tylko wtedy, gdy jazda będzie prowadzona oznaczoną drogą publiczną. Zakazane jest wjeżdżanie quadem np. do parków krajobrazowych czy narodowych, a także na plażę.

Przepisy nakazują aby kierowca i pasażer quada mieli założone kaski bezpieczeństwa. Zwolnieni z obowiązku noszenia kasków są natomiast użytkownicy czterokołowców innych, niż quady, a więc posiadających fabryczne wyposażenie w postaci nadwozia zamkniętego i pasów bezpieczeństwa.

Jeśli czterokołowcem jest przewożone dziecko w wieku do 7 lat, to można nim jechać z maksymalną prędkością do 40 km/h.

Ubezpieczenie OC quada – czy jest obowiązkowe?

Quady mieszczą się w definicji pojazdu samochodowego i zgodnie z ustawą ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, są objęte obowiązkiem  ubezpieczenia OC. Wszystkie zakłady ubezpieczeń, zajmujące się sprzedażą polis komunikacyjnych OC, mają obowiązek wystawienia polisy OC dla quada.

Odszkodowanie za wypadek na quadzie

Procedura dochodzenia odszkodowania za wypadek na quadzie jest  identyczna jak dochodzenie odszkodowania za wypadek na motocyklu

Zderzenie pojazdów

Jeżeli dojdzie do zderzenia pojazdów, to odpowiedzialność odszkodowawcza opierać się będzie na zasadzie winy – art. 415 kc. Odszkodowanie dla osób poszkodowanych będzie należeć się z polisy OC pojazdu, którego kierowca doprowadzi do zdarzenia. Jeżeli wina spoczywać będzie na kierowcy quada, to odszkodowanie będzie mógł otrzymać jego pasażer, a także kierowca i pasażerowie drugiego pojazdu. W przypadku natomiast, gdy winnym będzie kierowca drugiego pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu, to odszkodowanie będzie przysługiwać z jego polisy OC, a dochodzić go będą mogli zarówno kierowca quada, jak i jego pasażer, a także pasażerowie sprawcy.

Inny wypadek na quadzie (wywrócenie się quada, wpadnięcie do rowu uderzenie w drzewo itp.)

Quady są pojazdami, posiadającymi napęd za pomocą mechanizmu wykorzystującego przetworzone siły przyrody. Są więc środkami komunikacji, o których mowa w art. 436. § 1. k.c. Posiadacz takiego pojazdu ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch pojazdu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.

Jeżeli więc dojdzie do wypadku z udziałem quada, który będzie innym wypadkiem niż zderzenie z drugim pojazdem (np. wywrócenie się quada, wpadnięcie do rowu, uderzenie w drzewo, potrącenie pieszego przez quad), to można domagać się świadczeń odszkodowawczych z polisy OC quada. Takich świadczeń mogą domagać się poszkodowani pasażerowie lub inne osoby, które odniosły szkodę na osobie (piesi, rowerzyści) lub szkodę na mieniu (np. w przypadku zniszczenie płotu wskutek uderzenia przez quada). Warunkiem jest to, by do szkody nie doszło z winy samego poszkodowanego (np. wtargnięcie, wymuszenie pierwszeństwa przez rowerzystę lub pieszego), ani też z winy osoby trzeciej lub na skutek siły wyższej.

Odszkodowanie dla pasażera za wypadek na quadzie

Poszkodowany pasażer quada niemal zawsze będzie uprawniony do dochodzenia świadczeń za wypadek na quadzie, o ile oczywiście odniesie wskutek wypadku szkodę (uszczerbku na zdrowiu lub straty materialne).

W przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym uczestniczyć będzie tylko quad, a więc nie będzie to zderzenie pojazdów (np. uderzenie pojazdu w drzewo), to poszkodowany pasażer będzie mógł się domagać odszkodowania z polisy OC quada. W razie natomiast zderzenia pojazdów, do którego dojdzie z winy jednego z kierowców, odszkodowanie będzie przysługiwać z polisy OC tego pojazdu, którego kierowca doprowadzi do szkody. W zależności od ustaleń faktycznych, może to być więc albo quad, którym pasażer się poruszał, albo drugi pojazd uczestniczący w zdarzeniu.

Pasażer quada może przyczynić się do powstania szkody lub zwiększenia jej rozmiarów. W takiej sytuacji – zgodnie z art. 362 k. c. - odszkodowanie przyznane z polisy OC pojazdu, może być pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego. Najbardziej typowe sytuacje, w których można mówić o przyczynieniu poszkodowanego pasażera quada, to jazda z pijanym kierowcą, z którym wcześniej samemu piło się alkohol albo jazda bez założonego kasku bezpieczeństwa.

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za wypadek na quadzie 

Nasza kancelaria odszkodowawcza z Krakowa prowadzi dużą ilość spraw o odszkodowania za wypadki komunikacyjne, w tym o odszkodowania dla poszkodowanych pasażerów i kierowców pojazdów czterokołowych typu quad. W ramach świadczonych usług odszkodowawczych, Kancelaria Effect uzyskuje dla swoich Klientów zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, zwrot utraconych dochodów, zwrot kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także opieką sprawowaną przez osoby trzecie (w tym również przez osoby najbliższe) i adaptacją mieszkania stosownie do nowych potrzeb, oraz zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych. Specjalizujemy się również w uzyskiwaniu zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej.

Nasza prowizja za prowadzenie spraw jest ustalana indywidualnie, w zależności od stopnia skomplikowania i potencjalnej wysokości roszczeń. Prowizja jest liczona jest tylko od tego, co uda się uzyskać, dlatego zależy nam by uzyskana suma była jak najwyższa. Nasze wynagrodzenie płatne jest z reguły na zasadzie tzw. dyspozycji współdzielonej, co oznacza, że prowizja wpływa na nasze konto, a pozostała część świadczeń bezpośrednio do klienta. Nikt niczym nie ryzykuje, bo każdy dostaje na swoje konto to, co zgodnie z umową mu się należy i nikt nikomu nic nie musi przekazywać. Jest to najbezpieczniejsza dla obu stron forma wypłaty świadczeń.

 Jeżeli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek na quadzie:

 • zadzwoń pod numer: 690 453 226
 • wyślij wiadomość e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wyślij wiadomość poprzez WhatsApp

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia.  Działamy na terenie całego kraju!

Dlaczego Kancelaria Effect?

 • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
 • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
 • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
 • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
 • Działamy szybko i skutecznie,
 • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
 • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
 • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 4 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.