690 453 226 (12) 631 14 51 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypadek na motorówce, skuterze wodnym

Bezpłatna Analiza Twojej Sprawy

Miałeś wypadek? Opisz sprawę w formularzu, mailu lub przez WhatsApp albo zadzwoń: 690 453 226
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Odszkodowanie za wypadek na skuterze wodnym

 

W okresie letnim pływanie na łodziach motorowych oraz skuterach wodnych jest jedną z ciekawszych form spędzania wolnego czasu. Z uwagi na prędkość jaką rozwijają te pojazdy, korzystanie z nich jest jednak ryzykowne i niejednokrotnie kończy się wypadkami. Za szkodę odniesioną w wypadku z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego często można żądać odszkodowania od sprawcy szkody lub jego ubezpieczyciela.

Pomożemy uzyskać odszkodowanie za obrażenia ciała odniesione na skutek wypadku z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego

 Jeśli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy 24/7

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego – procedura

Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, z którego dowiedzą się Państwo w jakich sytuacjach można żądać odszkodowania za wypadek z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego.

Podstawa prawna dochodzenia roszczeń za wypadek z udziałem łodzi motorowej lub skutera wodnego

Zgodnie z art. 435 oraz art. 436 § 1 i §1 kc samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch środka komunikacji, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Mechaniczny środek komunikacji poruszany za pomocą sił przyrody, wedle art. 436 § 1 k.c., charakteryzuje się następującymi cechami:

  • napędzany jest własnym urządzeniem mechanicznym,
  • porusza się za pomocą sił przyrody,
  • służy celom komunikacyjnym.

Wszystkie te cechy muszą istnieć jednocześnie aby pojazd mógł być uznany za mechaniczny środek komunikacji występować łącznie. Pojazdem mechanicznym, spełniającym powyższe kryteria są m.in.: łódź motorowa, jacht motorowy oraz skuter wodny.

Łódź motorowa, jacht motorowy, skuter wodny - definicje

Łódź motorowa (motorówka) – to mały statek napędzany silnikiem spalinowym, którego kadłub jest konstrukcją sztywną lub konstrukcją hybrydową. Łodzie motorowe dzieli się na:

  • patrolowe (do patrolowania akwenów i prowadzenia akcji ratowniczych),
  • robocze (do prac transportowych, cumowniczych i innych prac pomocniczych),
  • rybackie (do zarobkowego połowu ryb),
  • turystyczne (do celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych).

Jacht motorowy jest czym innym niż łódź motorowa. Wedle Polskiego Rejestru Statków podstawowym czynnikiem odróżniającym jacht motorowy od motorówki jest jego przeznaczenie. Jachty motorowe służą wyłącznie do celów sportowych lub/i turystycznych. Różni je to od motorówek, które wykorzystywane są do różnego zadań począwszy od sportu i rekreacji aż po działania wojenne.

Skuter wodny – jest to mały statek o napędzie mechanicznym, przystosowany do przewozu jednej lub więcej osób, przeznaczony głównie do ślizgów lub wykonywania ewolucji na wodzie. Skuter wodny jest od motorówki dużo zwinniejszy i zwrotniejszy, a przede wszystkim szybszy.

W jakich sytuacjach można żądać odszkodowania za wypadek na motorówce lub skuterze wodnym?

W razie zaistnienia wypadku z udziałem motorówki lub skutera wodnego oraz innego pojazdu mechanicznego (zderzenie pojazdów), odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia jest ten, kto ponosi winę za spowodowanie wypadku lub jego ubezpieczyciel (o ile pojazd jest ubezpieczony i posiada polisę OC). W przypadku natomiast, gdy do wypadku dojdzie z winy osoby kierującej łodzią motorową lub skuterem, bez kontaktu z innym pojazdem mechanicznym, odszkodowania  może domagać się pasażer tego pojazdu lub inna osoba, która w wyniku wypadku doznała szkody (np. osoba pływająca i uderzona przez płynący skuter).

Czy łodzie motorowe i skutery wodne mają obowiązek posiadania polisy OC

Pomimo, że motorówki i skutery wodne są traktowane jako pojazdy mechaniczne, to jednak nie są objęte obowiązkiem posiadania polis OC. Ubezpieczenie łodzi motorowych, tak jak i ubezpieczenie jachtu czy jakiegokolwiek innego statku, jest dobrowolne. Fakt, że jest to ubezpieczenie dobrowolne nie oznacza jednak, że takiego ubezpieczenia nie warto wykupić, ponieważ są to podmioty, które generują wysokie ryzyko zaistnienia wypadku, a tym samym zaistnienia podstaw do wypłaty odszkodowania. Wiele zakładów ubezpieczeń oferuje obecnie możliwość wykupienia polisy OC dla takich pojazdów. Takie ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe podczas eksploatacji łodzi motorowej (skuter) na rzecz osób trzecich – ich zdrowia, życia oraz mienia. W podstawowej wersji ubezpieczenie to zwykle nie obejmuje szkód wyrządzonych członkom załogi łodzi motorowej, ale wykupując polisę warto, by tego typu ubezpieczenie również się w polisie znalazło.

Dobrowolne OC przedsiębiorcy a ubezpieczenie OC łodzi motorowej lub skutera wodnego

Alternatywą dla domaga się odszkodowania z polisy OC łodzi motorowej lub skutera wodnego może być czasem ubezpieczenie OC działalności gospodarczej. Jeśli pojazd taki jest wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, to szkoda wyrządzona w związku z ruchem pojazdu jest objęta odpowiedzialnością przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca posiada polisę OC działalności gospodarczej, to szkoda może być likwidowana z takiej polisy.

Wypadek na bananie wodnym

Popularnym sposobem spędzania czasu nad morzem są rejsy na „bananie wodnym” lub innych tego typu platformach, holowanych przez łódź motorową. Platformy te są zespolone z łodzią motorową i poruszają się dzięki pracy silnika tej łodzi. Ponton w kształcie banana z miejscami dla pasażerów, połączony z motorówką za pomocą liny i ciągnięty przez motorówkę po wodzie stanowi niewątpliwie całość, którą można określać jako mechaniczny środek komunikacji poruszany za pomocą siły przyrody. Nie ulega wątpliwości, iż ponton w kształcie banana jest wprawiany ruch za pomocą siły mechanicznej, która pochodzi z silnika łodzi motorowej, przez którą jest ciągnięty. Motorówkę i uruchamianą jej ruchem platformę należy więc traktować jako jeden mechaniczny środek komunikacji, a co za tym idzie skoro „banan” porusza się za pomocą silnika motorówki, to w razie zaistnienia wypadku, szkoda pozostaje w ścisłym związku z jej ruchem i poszkodowany pasażer „banana” lub inna poszkodowana w związku z jego ruchem osoba, ma prawo domagać się odszkodowania.


Przykład naszej sprawy: Odszkodowanie za wypadek na bananie wodnym - sprawa sądowa


Czy właściciel łodzi, oferującej kursy z doczepioną platformą może ograniczyć swoją odpowiedzialność za wypadki poprzez wpis w regulaminie?

W regulaminach podmiotów świadczących usługi w postaci jazdy na "bananie wodnym" często można znaleźć przepisy mówiące o tym, że korzystanie z tego typu usług jest na ryzyko i odpowiedzialność osób korzystających z atrakcji. Stanowisko takie jest nieprawidłowe. Odpowiedzialność właściciela nie może być wyłączona z uwagi na treść regulaminu, z którym zapoznawani są klienci przed skorzystaniem z usługi, ponieważ klauzula wyłączająca lub ograniczająca odpowiedzialność za szkody na osobie jest wprost nieważna z mocy art. 58 kc.

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka może być wyłączona tylko w przypadkach wymienionych w ustawie, z tym że ciężar wykazania tychże przypadków obciąża osobę, która chce się od odpowiedzialności zwolnić. Przyczynami wyłączającymi odpowiedzialność są siła wyższa, wyłączna wina poszkodowanego i wyłączna wina osoby trzeciej.

Odszkodowanie za wypadek z udziałem łodzi motorowej  lub skutera wodnego - kancelaria odszkodowawcza

Nasza kancelaria zajmuje się pomocą w dochodzeniu odszkodowań powypadkowych za wszelkie zdarzenia, w których zostały odniesione obrażenia ciała. Jeśli chcesz się z nami bezpłatnie skonsultować w sprawie o odszkodowanie za wypadek:

  • zadzwoń pod numer: 690 453 226
  • wyślij wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy 24/7

Szybko i bezpłatnie dokonamy analizy sprawy oraz przedstawimy propozycję jej poprowadzenia. Działamy na terenie całego kraju!

Dlaczego Kancelaria Effect?

  • Posiadamy wieloletnie doświadczenie,
  • Szczycimy się bardzo dobrą opinią klientów,
  • Bezpłatnie i rzetelnie analizujemy każdą sprawę,
  • Nie pobieramy żadnych zaliczek ani kosztów wstępnych,
  • Działamy szybko i skutecznie,
  • Mamy konkurencyjne stawki prowizji,
  • Prowadzimy sprawy na etapie polubownym i sądowym,
  • Obsługujemy sprawy z terenu całego kraju.
Zostaw numer, oddzwonimy! Jesteś już 9 osobą, która dzisiaj zamówiła rozmowę z nami.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole telefon jest wymagane
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane
Pole Email jest wymgane.
Pole telefon jest wymagane
Wpisz swoją wiadomość, to pole jest wymagane.
Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Odpowiemy wkrótce.